İstanbul Tabip Odası: “Öncelikle Sağlık Bakanlığı, verileri ayrıntılı olarak kamuoyuyla paylaşmalı, normalleşme bayram sonrasına bırakılmalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam (4 Mayıs) cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısının ardından yaptığı açıklamayla koronavirüs salgınında normalleşme planını duyurdu. “65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da 10 Mayıs Pazar günü saat 11:00 – 15:00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı için de bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız” diyen Erdoğan ayrıca; berber, kuaför ve güzellik salonlarıyla alışveriş merkezlerinin (AVM) 11 Mayıs’ta açılacağını söyledi. Bilim insanlarınınsa Türkiye’nin normalleşmeye hazır olmadığı yönünde uyarıları var. 

İstanbul Tabip Odası (İTO), konuya ilişkin yaptığı açıklamada, normalleşme adımlarının 24-26 Mayıs tarihlerine denk gelen Ramazan Bayramı’ndan sonra atılması gerektiğini vurguladı. Normalleşme adı altında atılacağı duyurulan adımların, en azından İstanbul için, Ramazan Bayramı sonrasına bırakılmasının hayati önem taşıdığı belirtilen açıklamanın tamamı şöyle:

“İstanbul Tabip Odası olarak 4 Mayıs Pazartesi günü, dün yayımladığımız Korona Günlerinde İstanbul’da Sağlık- 6 raporunu şöyle bitirmiştik: ‘Özetle; pandeminin sekizinci haftasında hastanelere başvuru ve yatan hasta sayılarında önceki haftalara göre azalmaya rağmen İstanbul’da tehlike ciddiyetini sürdürüyor. Tedbirlerin gevşetilmesi tartışmasının bu gerçeğin ışığında değerlendirilmesi, erken dönemde alınacak yanlış bir kararın bedelinin ağır olacağını hatırlatırız.’

Dün aynı zamanda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi KOVİD-19 Bilimsel Danışma Kurulu’nun hazırladığı rapor ‘Normalleşme Adımları Bayramdan Sonraya Kalsın’ mesajıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi meslektaşlarımız da son günlerde yaptıkları açıklamalarda erken normalleşmenin tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Dün akşam ise AKP Başkanıü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Ulusa Sesleniş’ diyerek yaptığı konuşmasında normalleşme adımlarının 11 Mayıs’tan itibaren başlayacağını açıkladı.

İTO olarak salgının yükselme eğilimi ve Kovid-19 nedeniyle ölümlerin azaldığını, hastalanan ve iyileşen olgular arasında bir denge oluştuğunu memnuniyetle gözlemekle birlikte, salgında çok kritik bir aşamaya geldiğimizi ve önümüzdeki sürecin çok zorlu olacağını düşünüyoruz.

Salgın yönetiminde sağlık çalışanlarının ve toplumun güvenini sağlayacak bilgi paylaşımının son derece önemli olduğunu geçmiş deneyimlerimizden ve dünya örneklerinden biliyoruz.

Türkiye’de ise ne yazık ki Sağlık Bakanlığı günlük olarak sadece iki küçük tabloya sığdırdığı çok sınırlı bilgiyi paylaşmaktadır.

‘Normalleşme’ kararının sağlıklı bir şekilde verilebilmesi için öncelikle Sağlık Bakanlığı vaka, test sonuçları ve ölümlere dair bölgesel dağılım, yaş ve cinsiyet gibi demografik verileri ayrıntılı olarak kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Halk sağlığı konusunda sorumlu bir meslek örgütü olarak, 22 Mart’tan bu yana sokağa çıkma yasağı kapsamında olan 65 yaş üstü nüfusun kontrollü bir şekilde sokağa çıkmasının sağlanmasını doğru bulmakla birlikte ‘normalleşme’ adı altında getirileceği duyurulan diğer bütün adımların, en azından İstanbul için, en azından Ramazan Bayramı sonrasına bırakılmasının hayati önemi haiz olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus