Kuzey Ormanları Savunması’ndan çağrı: “Salgından rant değil ders çıkarılmalıdır” – Ayşe Yıkıcı ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Antalya-Olimpos’ta yapılaşmanın önünü açan imar planı onaylandı. Olimpos ile birlikte Salda Gölü’ne giren iş makineleri de salgın süresince devam eden projeleri gündeme taşımıştı.

Kuzey Ormanları Savunması, “Salgından rant değil ders çıkarılmalıdır” başlığıyla, Türkiye genelinde devam eden projelere değinen ve salgın sürecinde de ormanları tahrip eden, yaşam alanlarını yok eden birçok projenin devam ettiğini vurgulayan bir açıklama yaptı. 

Kuzey Ormanları Savunması’ndan şehir plancısı Ayşe Yıkıcı, salgınla doğanın tahribatı arasındaki ilişkiyi şöyle anlattı: “Tüketimin her yerde bu kadar yavaşladığı bir dönemde projeler bir hırsla, hâlâ devam ediyor. Doğa zaten bizi uyarıyordu ama bu uyarılar duymazdan geliniyor. ‘Salgın fırsatçılığı’ diyoruz biz buna. Olimpos’ta gerçekleşen de bunun yeni bir örneği aslında. Şu anda Türkiye genelinde süren 60-70 tane proje var bu şekilde. Kuzey Ormanları’nda yıllardır yaşadığımız şey de bu. Tüketim hırsının getirdiği noktayı yaşıyoruz. Açıklamamızda sadece rant projeleri değil geri dönüşüme atılmayan atıklardan da gıda krizi ve yok edilen tarım arazilerinden de bahsediyoruz. Bu dönemde bu açıklamayı yapmamızın nedeni, bari bu salgın süresince ders çıkarılmasını talep etmek.”

İklim krizinin artık dünyanın bir gerçeği olduğunu vurgulayan Yıkıcı, “Salgında biraz üretim azalınca, insanlar biraz yeryüzünden çekilince, mesafeler biraz artınca doğanın kendini tamir ettiğini, canlı türlerinin artmaya, görünmeye başladığını gördük. Sistem içindeki rolümüzü bu kadar abartmaya çalışmazsak doğa kendini yenileyecek, yaşanacak hale getirecek” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus