Tahir Elçi isminin yeni hizmet binasının tabelasından kaldırılması, Van Barosu’nun eski ve yeni yönetimlerini karşı karşıya getirdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Van’da, 2017 yılında Türkiye Barolar Birliği tarafından 10 milyon lira maliyet ile yapımına başlanan Van Barosu Hizmet Binası ve Sosyal Tesisleri‘ne verilen Tahir Elçi ismi, eski ve yeni baro yönetimlerini karşı karşıya getirdi. Eski Van Barosu Başkan Murat Timur, inşaat sürecinde bina girişine astıkları tabelada yer alan Tahir Elçi isminin yeni yönetimin kararıyla, dört gün asılan tabeladan çıkarıldığını ve tabelaya sadece “Van Barosu Hizmet Binası” yazıldığını iddia etti. Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar ise Tahir Elçi ismi üzerinden baro yönetiminin yıpratılmak istendiğini savundu.  

Türkiye Barolar Birliği tarafından üç buçuk yıl önce Van’da 10 milyon maliyet ile baro hizmet binası ve sosyal tesislerin yapımına başlandı. Dönemin Van Barosu Başkanı Murat Timur ve yönetim kurulu, binaya öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ismini vermek için eşi Türkan Elçi ile görüştü. Türkan Elçi’den onay aldıklarını belirten Timur, daha sonra yönetim kurulu kararı ile binaya Tahir Elçi isminin verilmesini kararlaştırdıklarını ve inşaatın girişindeki tabelalara da bu ismi yazdıklarını söyledi.  Timur, 2018 yılında 5 Nisan Avukatlar Günü için düzenlenen etkinlikte binaya Tahir Elçi ismini verdiklerini bütün baro üyeleri ile paylaştıklarını da belirterek, “Şu an Van Barosu internet sitesinde bu konuşmalarım mevcuttur” dedi. 

“Kayyum, Elçi’nin adını kaldırdı ama biz barodan beklemezdik”

Van Barosu’nun önceki dönem başkanı Timur, aralık ayında faaliyete geçen binaya dört gün önce yeni tabela asıldığını ve yeni asılan tabeladan Tahir Elçi isminin çıkarıldığını belirterek “Daha önce bir ilçede kayyumun Tahir Elçi isminin verildiği parkın adını değiştirdiğini gördük ama bir baronun Tahir Elçi ismini kaldırabileceği aklımıza gelmezdi” diye konuştu.  

“Elçi ismi üzerinden baro yönetimi yıpratılmak isteniyor”

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar ise Elçi ismi üzerinden baro yönetiminin yıpratılmak istendiğini öne sürdü. Uçar, Van’da yerel bir gazetede yayımlanan haberle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Av. Tahir Elçi isminin baromuzca yaşatılmaya devam ettiğini, yine geçmiş yönetim döneminde bina ismine ilişkin önceki yönetim kurulunca alınmış yazılı karar olduğu belirtilmiş olmasına rağmen bu şekilde alınmış herhangi bir yönetim kurulu kararı olmadığını, haber içeriğinin gerçeğe aykırı olduğunu, görev süremiz içerisinde Av. Tahir Elçi’nin ismini yaşatma adına yoğun bir çaba içerisinde olduğumuzu, öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturma ve davada faillerin bulunması, faillerin ve gerçek sorumluların hak ettikleri cezaları almaları için Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ve sonuna kadar da olacağımızı, Av. Tahir Elçi ismi üzerinden baro yönetiminin yıpratılmak istendiğini belirmek isterim.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus