AB’nin koronavirüs konusunda en yetkili ismi Dr. Andrea Ammon: “Avrupa ikinci dalgaya karşı hazırlıklı olmalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüsten sert bir şekilde etkilenen Avrupa’da önlemlerin gevşetilmesiyle beraber tüm gözler salgının gidişatına çevrildi. Avrupa Birliği (AB) Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Başkanı Dr. Andrea Ammon, The Guardian’a verdiği röportajda “Avrupa ikinci dalgaya karşı hazırlıklı olmalı” uyarısında bulundu.

Koronavirüsün en sert vurduğu bölgelerden biri olan Avrupa’da önlemlerinin gevşetilmesine ve olası bir ikinci dalgaya dair tartışmalar devam ediyor. 20 Mayıs Çarşamba günü itibarıyla AB ülkelerinin genelindeki toplam koronavirüs vakası 1 milyon 800 bini, ölüm sayısı ise 164 bini aşmış durumda. 

“Durum iç açıcı değil”

AB’nin koronavirüs konusunda en yetkili ismi olan Dr. Andrea Ammon, The Guardian’a verdiği röportajda, Avrupa’yı salgının ikinci dalgasına karşı uyardı. Virüsün karakteristik özelliklerine ve nüfusun genel bağışıklığına bakıldığında durumun iç açıcı olmadığını söyleyen Ammon, kıtadaki nüfusun yüzde 85-90’ının hâlâ virüse karşı tehlikede olduğunun altını çizdi. 

2 Mayıs itibarıyla Polonya dışındaki bütün Avrupa ülkelerinin hastalıkta tepe noktasını aştığını belirten Ammon “Yine de virüsün insanlar arasındaki dolaşımı ocak ve şubat aylarına göre şu an daha fazla. Felaket tellallığı yapmak istemiyorum, ancak tamamen rahatlamak için uygun bir zamanda değiliz” diye konuştu.

Hükümetler salgının artış hızını küçümsedi

Ammon’a göre, salgının Avrupa geneline yayılmasındaki en önemli faktör mart ayının sonlarında Alpler’deki kayak pistlerinden dönen Avrupalı tatilciler olabilir. ECDC’nin salgınla savaşmak için son derece hazırlıklı olduğunu vurgulayan Ammon, salgın yayılmadan önce ECDC olarak hükümetlere gereken uyarıları yaptıklarını ancak hükümetlerin salgının artış hızını küçümsediğini ve kısa zamanda başarılamayacak kadar çok iş başarmaya çalıştıklarını söyledi. Hükümetlerin bu tavrının salgına karşı verilen savaşın daha uzun soluklu olmasını da beraberinde getirdiğini belirten Ammon “Virüs sonsuza kadar sürer mi bilmiyorum ama çok hızlı kaybolacağını düşünmüyorum, insanlara çok iyi adapte olmuş gibi görünüyor” dedi.

Ammon, dünya ve Avrupa genelinde alınan karantina önlemlerinin gevşetilmesi hakkında da şunları söyledi: “Çin’in Vuhan kentinde uygulanan sert karantina önlemleriyle ilgili haberler çıktığında insanlar bana, bunun Avrupa’da asla gerçekleşmeyeceğini söylüyordu, şimdi ise geldiğimiz durum ortada.”

“Elbette önlemleri daha önce uygulasaydık daha fazla hayatı kurtarmamız mümkün olabilirdi” diye konuşan Ammon, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alınan önlemler gerekli olmasına karşın birçok insan açısından daha önce karşılaşmadıkları bir durum oluşturdu. Ancak Kuzey İtalya’da ortaya çıkan ağır tablo insanları bu önlemlerin alınması konusunda ikna etti.”

Salgına karşı yalnızca yaşlıları korumak bir seçenek değil

Salgına karşı yalnızca yaşlıları korumanın yeterli olacağı yönündeki yorumlara katılmadığını belirten Ammon, “Tamamen sağlıklı olan insanlar bile ağır hastalıklara yakalanıp ölebiliyor. Virüsün Avrupa nüfusunun yaklaşık yüzde 10’una bulaştığını düşünürsek bu işi şansa bırakma lüksümüz yok. Eğer arkadan bir yüzde 90 gelirse bunu konuşmak bile istemeyiz” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus