65+ Yaşlı Hakları Derneği: “65 yaş ve üstü yurttaşlara uygulanan yasakların devam etmesi, temel hak ve özgürlüklere aykırı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

65+ Yaşlı Hakları Derneği, bugün, 65 yaş üstü yurttaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmamasının insan hakları ihlali olduğuna dikkati çeken bir açıklama yayımladı. Derneğin sitesinde yer alan açıklamada, kararın bilimsel dayanağı kalmadığı savunularak “65 yaş ve üstü yurttaşlara uygulanan yasakların devamına karar verilmesi, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Aylarca evde kalmak zorunda kalan ‘yaşlı’ insanlar sağlık açısından fiziken, ruhen çok yönlü mağdur olmaktadırlar. Alınan kararın salgınla ilgili bilimsel dayanağı da kalmamıştır. 65+ yurttaşlar maddi, manevi ve bedensel olarak Bakanlığın aldığı bu karardan büyük mağduriyet yaşamaktadırlar” denildi. Açıklama özetle şöyle:

“Kovid-19 pandemisi, bulaşma hızının yüksek olması nedeniyle devletin aldığı sıkı önlemlerle önlenmeye çalışılıyor. ‘Evde kal Türkiye’ denilerek alınan önlemler, insan hak ve özgürlüklerini çok yönlü ihlal etse de kamu sağlığının korunması amacıyla alındığı için yurttaşlar bu kısıtlamalara uymakla yükümlü oldular ve sorumluluk bilinciyle büyük ölçüde uydular. 
Bu tedbirler kapsamında, İçişleri Bakanlığı’nın 21 Mart tarihli Genelgesiyle, yaşlıları korumak adına genel bir sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu yasağın, 29 Mayıs tarihli Genelgeyle, adeta kalıcı hale getirilmesinin hukuken haklı bir gerekçesi kalmamıştır.

Normale dönüş adımları atılırken işyerlerinin, alışveriş merkezlerinin açılacağı, spor merkezlerinin çalışmaya başlayacağı duyuruldu. 
Ancak 65 yaş ve üstü yurttaşlara uygulanan yasakların devamına karar verilmesi, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Aylarca evde kalmak zorunda kalan ‘yaşlı’ insanlar sağlık açısından fiziken, ruhen çok yönlü mağdur olmaktadırlar.

Alınan kararın salgınla ilgili bilimsel dayanağı da kalmamıştır. 65+ yurttaşlar maddi, manevi ve bedensel olarak Bakanlığın aldığı bu karardan büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. 

Bir hukuk devletinde herkes hiçbir ayrım yapılmaksızın eşit haklara sahiptir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yazıldığı tarihlerde insan ömrü günümüzdeki gibi uzun değildi. Herkesin eşit haklara sahip olması ilke açısından ayrım yasakları arasında yaş kriterine yer verilmemişti. Ancak  günümüzde yaşlı haklarının korunması da devletin temel yükümlülükleri arasındadır.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus