Sağlık Bakanlığı, “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ni güncelledi: Plaj, havuz, yolcu taşımacılığı, spor salonları ve hastaneler için yeni tedbirler açıklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” güncellendi. Yeni başlıkların da eklendiği rehberde bazı değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda rehbere; spor salonları ve spor merkezlerinde alınması gereken önlemler, kahve / kıraathaneler ile ilgili alınması gereken önlemler, karayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, denizyolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken önlemler , site havuzlarında alınması gereken önlemler, plaj ve yüzme alanlarında alınması gereken önlemler ve kütüphanelerde alınması gereken önlemler eklendi. “Minibüslerde alınması gereken önlemler” başlığı, “Minibüsler, dolmuşlar, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ile ilgili alınması gereken önlemler” olarak içeriğiyle birlikte revize edildi.

Yolcu servislerinde koronavirüs önlemleri

Rehberde servis şoförlerinin işveren tarafından salgın hakkında bilgilendirilmesi, salgınla ilgili uyulması gereken kuralların görünür bir şekilde araç içine asılması ve araçlarda giriş kapısının yanına el antiseptiği konulması gerektiği belirtildi.

Yaz tatili döneminin başlamasıyla plaj ve havuzlara çalışma rehberi geldi

Yaz tatili döneminin açılmasıyla birlikte plaj ve havuzlara ilişkin önlemler de rehbere eklendi. Buna göre, plaj ve deniz yüzme alanlarında hizmet verirken en az 1 metre olan sosyal mesafe kuralına uyulması, şezlonglar arası mesafenin ise en az 1,5 metre olması gerektiği belirtildi. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye bir kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek.

Plaj ve yüzme alanlarında uzun süre kalınmamalı”

Rehbere göre ayrıca, kişilerin kendilerine ait plaj havlusu getirmesi/kullanması teşvik edilecek. Yanında getirmeyenler için havluların poşetli olarak bir görevli personel tarafından misafire verilmesi sağlanacak. Havlu vb. tekstil ürünleri en az 60 derecede yıkanacak. Deniz gözlüğü, şnorkel, palet gibi malzemeler kişiye özgü olacak ve paylaşılmayacak. Koronavirüs temas riskini artıracağından plaj ve yüzme alanlarında uzun süre kalınmayacak. Plaj alanında kalabalık oluşmasını engellemek için, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiş bir kapasite belirlenecek ve girişte bu kapasite kadar misafir kabulünü sağlayan personel bulundurulacak.

Site havuzlarında alınması gereken önlemler

Site havuzlarında alınması gereken önlemler ile ilgili de rehberde şöyle denildi:

“Sık kullanılan yüzeylere dokunulduğunda yüze, göze, ağız ve buruna dokunmaktan kaçınmak ve elleri su ve sabunla yıkamak ya da el antiseptiği kullanmak gerekir. Koronavirüs dezenfektanlara karşı duyarlı olduğundan bu havuzların rutin olarak ve aksatılmadan dezenfeksiyonu yapılmalı. Havuzlara yönelik yapılan dezenfeksiyonun etkili olabilmesi için havuz suyunda Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı dezenfektan ve havuz suyu kimyasalları kullanılmalıdır. Evlerinde özel havuzları bulunanların her zaman beraber yaşadıkları aileleri ile havuzu kullanmaları halinde havuz suyunun dezenfeksiyonuna özen göstermeleri dışında başkaca bir önlem almalarına gerek yoktur.”

“Şehirlerarası taşımada daha sık mola verilmeli”

Yeni dönem önlemleri kapsamında karayolu, demiryolu, deniz ve havayolu yolcu taşımacılığı ile ilgili alınması gereken önlemler de şöyle sıralandı:

”Şehirlerarası otobüs, tren vb. yolculuklarda daha sık mola verilerek otobüsün 15 dakika havalandırılması sağlanabilir. Otobüslerde yedek şoförlerin uyuma alanının havalandırması her şoför değişimi öncesi 15 dakika temiz hava akımı sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Oturma düzeni genel olarak kişiler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yapılmalıdır. Oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı olmamalı, çapraz oturma olmalıdır. Tekli koltuk ve koridordan sonra ikili koltuk olan araçlarda tekli koltuğa bir kişi, ikili koltuğa pencere kenarına bir kişi oturması sağlanarak sosyal mesafe korunmalıdır. Dört kişilik kompartmanlarda ve pulman bölümlerinde anne, baba ve çocuklardan oluşan ailenin bir arada oturmasına müsaade edilir. Aynı hanede yaşayan erişkin kişiler ise sosyal mesafe korunarak iki kişi olacak şekilde yolculuk edebilir. Diğer durumlarda kompartmanlarda tek kişi yolculuk etmelidir.”

Spor salonlarında randevulu dönem

Spor salonlarında alınması gereken önlemlere ilişkin ise “Spor salonundaki kişi sayısı spor yapılacak alanda her 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmalı, sosyal mesafe en az 2 metre olarak uygulanmalıdır. Spor salonundaki koşu bandı-bisiklet vb. ekipman aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilmeli. Müşteriler randevu ile kabul edilmelidir” denildi.

Hastanelerde normale dönüş planı

Öte yandan bakanlık, hastanelere ilişkin de açıklama yaptı. Koronavirüs salgınının tam olarak sonlanmaması nedeniyle virüse özgün etkili bir tedavi veya aşı bulunana kadar riskin devam ettiği belirtilerek bu dönemde diğer sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın giderek arttığı kaydedildi. Salgının devam ettiği dikkate alınarak diğer sağlık hizmetlerinin de başlamasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekildi. Salgının hafifleme süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalara ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Koronavirüs ile ilişkili önlemlerin ve sağlık bakım hizmetlerinin devam etmesini sağlamak, koronavirüs tanısı olan ve olmayan hastalar için hastaneleri güvenli halde tutmak, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak, tüm hastalara erişim ve güvenlik açısından eşit yaklaşılmasını sağlamak, personeli ve sağlık hizmetlerini mümkün olduğunca ve kademeli şekilde düzenlemek gerekli. Bu süreçte tüm hastalar ve refakatçilerde kişisel korunma önlemlerine dikkat edilmelidir. Tüm kurum ve kuruluşlar, birim, alt birim ve kişiler; koronavirüs salgını sürecinde kademeli olarak normale dönüş döneminde rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere hazırlık yapmalıdırlar.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus