ABD’de polis şiddetiyle öldürülen George Floyd toprağa verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minneapolis kentinde öldürülen siyah vatandaş George Floyd (46), 25 Mayıs’ta kendisini gözaltına almak isteyen polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürülmüştü. Floyd’un cenazesi dün yapılan bir törenle Teksas’ın Houston kentinde toprağa verildi.

Floyd için düzenlenen cenaze törenlerinin ilki perşembe günü öldürüldüğü Minneapolis kentinde, ikincisi cumartesi günü doğum yeri olan North Carolina eyaletinde, üçüncüsü ise çocukluğunun geçtiği Houston’da yapıldı. Floyd’un cenazesi, pek çok kişinin katıldığı törenin ardından annesi Larcenia Floyd’un da mezarının bulunduğu mezarlıkta defnedildi.

Cenaze törenine katılanlar koronavirüs önlemleri kapsamında maske taktı. ABD televizyonlarında canlı olarak verilen töreni dışarıdan izleyen kalabalık ise “Black Lives Matter” (Siyah Hayatlar Önemlidir) pankartları açtı ve I Can’t Breathe (Nefes Alamıyorum) diyerek slogan attı.

Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden, Floyd’un ailesine videolu bir başsağlığı mesajı gönderdi. Biden mesajında, Floyd için adalet yerine geldiğinde Amerika’da ırksal adalete giden yolun açılacağını belirtti.

Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner da George Floyd’un cenazesinde yaptığı konuşmada, şehir polisinin tutuklama esnasında boyuna sarılma ve boyun sıkma yetkisini kaldıran bir emri imzalayacağını duyurdu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus