Çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili düzenleme yasalaştı: Bekçiler silah kullanabilecek, kimlik sorabilecek, üst ve araç arayabilecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile özlük haklarını düzenleyen kanun teklifi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oylarıyla TBMM Genel Kurulu‘nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre artık bekçiler kimlik sorabilecek, üst ve araç arayabilecek.

Muhalefet, bekçilere “zor ve silah kullanma” dahil geniş yetkiler verilmesi nedeniyle, yeni düzenlemeyi “yeni bir polis örgütü kurulmak istendiği” şeklinde eleştiriyor.

Yeni düzenleme ise şöyle:

Bekçiler, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak. Görev saatleri içinde ve görevlendirildikleri bölgede devriye hizmeti yürütecek, şüpheli durum veya kişileri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.

Kamu düzenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi amacıyla genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri alacak.

Uyuşturucu madde imal edildiği, satıldığı veya kullanıldığından, kumar oynandığından ya da fuhuş yapıldığından şüphe edilen yerleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek.

Makul bir gerekçeyle “durdurma” yetkisini kullanacak, kimlik veya diğer belgeleri isteyebilecek. Kişinin şüphe uyandırması durumunda kişinin üstünü arayabilecek, araçların görünmeyen bölümlerinin açılmasını isteyebilecek.

Çarşı ve mahalle bekçileri, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için tedbir alabilecek. Şiddet mağduru kadın ve çocuklara doğrudan yardım edebilecekler.

Bekçiler, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek ve emeklilik yaşları 60 olacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus