80 baronun “Savunma Yürüyüşü” Ankara’ya ilerliyor: “Bu yürüyüş, savunmanın onur yürüyüşüdür”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik yasa teklifine tepki gösteren barolar, müzakere sürecinden sonuç alınamadığını belirterek Ankara’ya eşzamanlı yürüyüş başlattı. 80 baro başkanının katıldığı yürüyüş, sembolik olarak 20 kilometreyle sınırlandırıldı. Pazartesi günü Ankara’da buluşacak olan baro başkanları, Anıtkabir’i ziyaret edecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin barolar başta olmak üzere meslek kuruluşlarının yapısı ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik hamlesine tepkiler sürüyor.

Süreci değerlendiren barolar, hükümetle müzakerelerden sonuç alınmadığını belirtti. Ortak eylem kararı alan barolar, bulundukları kentlerden Ankara’ya, “Savunma Yürüyor” ismiyle “Savunma Yürüyüşü” başlattı.

Baro başkanlarını, başkente girişte, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan karşılayacak. Baro başkanları Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) olağanüstü toplantı taleplerini iletecek. Ardından da Anıtkabir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ziyaret edilecek.

Eşzamanlı yürüyüş 20 kilometre ile sınırlandırdı

80 baro tarafından, eşzamanlı olarak Ankara’ya doğru başlatılan yürüyüşler, sembolik olarak 20 kilometre ile sınırlandırıldı.  20 kilometrelik yürüyüşün ardından yola araçla devam edilecek. 80 baro başkanının pazartesi günü Ankara’da olması bekleniyor.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın yürüyüş öncesinde, Medyascope muhabiri Ferit Aslan’a konuştu.

Medyascope’tan Ufuk Çeri de yürüyüşün İstanbul ayağını takip ediyor.

Manisa Barosu Başkanı Arslan: Çoklu baro sistemi baroların siyasallaşması demektir

Manisa Barosu ve baroya bağlı avukatlar, Manisa Adliye Sarayı’nın önünde bir araya geldi. “Barolara Dokunma, Savunma Susturulamaz” dövizleri taşıyan avukatlar, “Hak, hukuk, adalet” sloganları eşliğinde Ankara’ya yürüyüşe geçti. Yürüyüş öncesinde Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan açıklama yaparak, baro seçimlerinde yapılması düşünülen değişikliklere tepki gösterdi.

Aydın Barosu Başkanı Bozkurt: Diyalog kapılarımız açık

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, adliye önünde yaptığı basın açıklamasıyla yürüyüşe başladı. Bozkurt, dünyada ve Türkiye’de salgın süreci yaşanırken cumhurbaşkanlığı sarayında bir ekibin, baroları bölüp parçalayacak, seçim sistemini değiştirecek bir girişimde bulunduklarını söyledi.

“Bu yürüyüş savunmanın onur yürüyüşü”

Görüştükleri birçok milletvekilinin, değiştirilmek istenen yasadan haberlerinin bile olmadığını söyleyen Bozkurt, “Çoğu bizden duydu. Keşke bunlar olmasaydı, keşke yürümek zorunda kalmasaydık. Bu yürüyüş savunmanın onur yürüyüşüdür. Bu yolu yürümekten onur duyuyorum. Baro başkanlarına, on binlerce baro üyesi avukata bunları yapanlar tarihe utanç kelimeleriyle geçecek. Keşke Türk yargısı, Türk demokrasisi, devletimiz bu ayıbı yaşamasa, tarihe böyle geçmeselerdi” diye konuştu.

İzmir Barosu Başkanı Yücel: “Bir ihanet projesiyle; bölme, parçalama, ele geçirme projesiyle karşı karşıyayız”

İzmir’de Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, “Savunma savunmasız değildir” yazılı pankart açarak yaptıkları basın açıklamasında Ankara yürüyüşüne başladıklarını duyurdu. İzmir Barosu’nun açıklamasına İzmir Tabip Odası, KESK, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin temsilcileri de destek verdi.

Burada konuşan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Bir ihanet projesiyle; bölme, parçalama, ele geçirme projesiyle karşı karşıyayız” dedi.

Yücel şöyle devam etti:

“Suskunluğumuzu sesimiz olmadığı şeklinde algılamayın, söyleyeceklerimiz var, yola çıkmaya, mücadele etmeye hazırız. Bu teslimiyet projesini kabul etmediğimizi, asla kabullenmeyeceğimizi ve meslek örgütlerimizin ele geçirilmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha duyurmaya gidiyoruz. Bize ‘Siyaset yapıyorsunuz’ diyorlar, yanılıyorsunuz çünkü biz Kaz Dağları‘nı, Salda Gölü‘nü, Hasankeyf‘i korumak için konuşuyoruz. Buna siyaset diyorsanız siyaset yapmaya devam edeceğiz.

Kocaeli Barosu Başkanı Candemir: “Yasa değişikliği ortadan kaldırılsın”

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Adliyesi önünde yaptığı açıklama sonrası Savunma Yürüyüşü’ne başladı.

Kocaeli Adliyesi önünde “Savunma yürüyor” sloganının atıldığı açıklamaya TMMOB, CHP ve Emek Partisi de destek verdi. Burada konuşan  Baro Başkanı Candemir, “Avukatlık Kanunu’nda düzenleme yaparak, illerde çoklu baro, nispi seçim ile baroların mensubiyet sorununun ortadan kaldırılmasına yönelik bir yasa tasarısı çalışması var” dedi.

Van Barosu Başkanı Uçar: “Hak, hukuk, adalet için yürüyoruz”

Ankara’ya doğru yola çıkan Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, Van Adliyesi önünde açıklama yaptı. Baroların yürüttüğü hukuk mücadelesinin sindirilmek istendiğini söyleyen Uçar şöyle konuştu:

“Bizlerden meslektaşlarımızın haklarını korumamamızı, tutuklu olan meslektaşlarımızın adil yargılanmalarını istemememizi, kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı durmamamızı, toplumun haklarını korumamamızı, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü savunmamamızı, yurttaşın seçme ve seçilme hakkını gaspeden kayyum uygulamasına, seçilmiş belediye başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasına itiraz etmememizi, çevremizin, doğal güzelliklerimizin ve bize kalan mirasın talan edilmesine karşı mücadele etmememizi istiyorlar. Ölüm orucunda olan meslektaşlarımız Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma taleplerini duymamamızı, halen cezaevlerinde olan meslektaşlarımız Bekir Kaya, Selçuk Kozağaçlı, Sevda Çelik Özbingöl’ün ve daha birçok meslektaşımızın yargılamalarına ilişkin hukuksuzlukları görmezden gelmemizi, Tahir Elçi’nin gerçek katillerinin yargılanmamasını istiyorlar. Van Barosu olarak hak, hukuk, adalet için yürüyeceğiz, tam bağımsız, güçlü bir yargı için yürüyeceğiz, tarihsel sorumluluğumuz gereği, yargının kurucu unsuru olan avukatlığın, mesleğimizin bağımsızlığı için Ankara’ya doğru adım atacağız. Van Barosu mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmedi, yasa tasarısı geri çekilinceye kadar da mücadele etmeye devam edecektir.

Antalya Barosu Başkanı Balkan: “Halk için yürüyoruz”

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sırtında cübbesi ile Barohan önünden meslektaşlarının alkışları arasında yürüyüşe geçti. Sözkonusu yasa değişikliği teklifinin antidemokratik şartlarda hazırlandığını belirten Balkan, “Ülkenin uçuruma yuvarlanmasını engellemek, hukukun üstünlüğünü savunmak için yola çıktık. Toplumun haklarını koruyan savunma bir kez daha güçlü avukat, güçlü savunma anlayışı ile halk için yürüyor” dedi.

Eskişehir Barosu Başkanı: “Barolar susturulmak, parçalanmak ve itibarsızlaştırılmak isteniyor”

Eskişehir Barosu Başkanı Mustafa Elagöz, il sınırına gelerek bu noktadan Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Konuya ilişkin açıklama da yapan Elagöz, “Ülkemizde artık tuz kokmuştur. İktidarla yaptığımız görüşmelerden sonuç alamayınca, yürümek zorunda kaldık. Demokratik protesto hakkımızı kullanıyoruz. Barolar susturulmak, parçalanmak ve itibarsızlaştırılmak isteniyor. Baroların yapısının değiştirilmesi, geçmiş yıllarda FETÖ’nün devlet içinde en güçlü olduğu dönemde gündeme getirilmiş ancak başarılı olunamamıştı. FETÖ’nün yapamadığını iktidar yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

Eskişehir Barosu’na kayıtlı avukatların yanı sıra, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu da Elagöz’ü desteklemek amacıyla il sınırında hazır bulundu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus