ABD’de başkanlık seçimleri öncesi Biden ve Trump arasındaki fark açılıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs krizi ve #BlackLivesMatter protestoları sürecinde eleştiri oklarının üzerine çevrildiği ABD Başkanı Donald Trump, anketlerdeki düşüşüne devam ediyor. Son anketlere göre, Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden, Donald Trump’ın 14 puan önünde.

New York Times ve Siena College‘ın işbirliği ile hazırladığı seçim anketleri çarşamba günü (24 Haziran) açıklandı. Anket sonuçlarına göre Demokratlar’ın adayı Joe Biden, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ı 14 puan geride bıraktı.

Başkan seçildiği 2016 yılından beri Trump, istediği kamuoyu desteğini sağlayamadı. Özellikle mart ayı başından patlak veren salgın ve #BlackLivesMatter protestolarında Trump’ın gösterdiği performans, kendisine olan desteği yüzde 36 seviyesine kadar indirdi.

Anketin en çarpıcı bulgularından biri de seçmenlerin siyasi görüşlerinden bağımsız olarak, Trump’ın kriz yönetimini zayıf bulmaları. Hem muhafazakârlar hem de liberaller Trump’ın koronavirüs sürecini de siyah protestolarını da kötü yönettiği görüşünde.

Trump’a karşı Biden’a en güçlü desteği veren gruplar kadınlar, siyahlar, Hispanikler ve gençler.

Bu gruplar, şimdiye kadar hemen her seçimde Demokratlar’ı destekledi. Ancak Biden’a verilen desteğin, Demokratlar’ın 2016 yılındaki başkan adayı Hillary Clinton‘dan yüksek olduğu gözüküyor.

Anketin ortaya çıkardığı bir diğer şaşırtıcı veri ise ağırlıklı olarak Cumhuriyetçi Parti’ye oy veren gruplardan beyazlar, erkekler, orta yaş ve üzerindeki oy verenlerin Biden ile Trump’a eşit uzaklıkta olması.

Trump’ın en yüksek oranda oy aldığı grup ise üniversite okumamış beyazlar.

14 puanlık fark ‘‘zafer’’ değil

Öte yandan Biden’in 14 puanlık farkı seçimleri kazanmak için yeterli olmayabilir. ABD’nin seçim sistemi sebebiyle, daha az nüfusa sahip bölgelerdeki seçmenlerin başkanlık seçimine etkisi daha büyük. Oldukça etkili olan bu bölgelerde Cumhuriyetçi Parti’ye daha yakın olan muhafazakâr, kısıtlı eğitim almış ve beyaz gruplar daha yoğun olarak bulunuyor.

İşte bu dağılım nedeniyle, 2016’daki seçimlerde Clinton, Trump’tan daha fazla oy alsa da başkan olamadı. Daha az oy oranına sahip olan Trump başkanlığı kazandı.

Biden’ın yardımcısı halen belirsiz

Biden’in başkan yardımcısı olarak düşündüğü söylenilen altı isim.

Seçimlere beş aydan az süre kala, Biden cephesindeki en büyük soru işaretlerinden biri yarışa kiminle beraber gireceği. Seçime bu denli az süre kalmışken Biden, başkan yardımcısı adayını belirlemedi.

Demokrat Parti’nin Bernie Sanders ve Alexandria Ocasio-Cortez tarafından temsil edilen sol kanadı Biden’a mesafeli. Bunun sebeplerinden biri, Biden’in 77 yaşında beyaz bir erkek olması. Bu durum, Amerikan solunda yükselen “beyaz erkek hegemonyasını” yıkma isteğini karşılamıyor. Bir diğer sebep ise Biden’ın merkeze yakın bir aday olup, son senelerde güçlenen sosyal politika isteklerine uzak durması.

Biden’ın partinin sol kanadının desteğini almak için kadın bir başkan yardımcısı adayı göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor. #BlackLivesMatter hareketinin siyasette yarattığı tartışmalar sonunda, kadın başkan yardımcısı adayının aynı zamanda azınlık grupları temsil edebilecek bir isim olacağı düşünülüyor.

Sandıklarda koronavirüs endişesi

Koronavirüs salgınının, seçimlerin yapılacağı kasım ayına kadar devam etmesi ise muhtemel. Yani ABD, koronavirüs gölgesinde seçime hazırlanıyor. Salgın riskini artırmadan vatandaşların oy vermesini sağlamanın yolları aranıyor.

Demokratlar, ABD’nin ön seçimlerinde ve bazı başka koşullarda kabul edilen posta yoluyla oy kullanma metodunun ülke genelinde sunulması için çalışıyor. Cumhuriyetçiler ise bu teklife kesin bir şekilde karşı çıkıyor.

Trump posta yoluyla oy kullanmanın seçim güvenliği açısından tehlikeli olduğunu, “iç ve dış mihrakların” seçime hile karıştırabileceğini tekrarlıyor. Ancak New York Times’ın haberine göre, Trump’ın nisan başından bugüne kadar bu uygulama hakkında yaptığı en az 60 tane açıklama gerçeklere dayanmıyor.

Trump’ın asılsız iddialarda bulunmasının sebeplerinden biri, destekçilerinin bu uygulamaya karşı kamuoyu yaratmasını istemesi. Ancak bir başka sebep ise Trump’ın zorlanacağına kesin gözüyle bakılan Kasım 2020 seçimlerine şimdiden gölge düşürmek. Trump, geçen salı günü yaptığı açıklamada “Bana sorarsanız 2020 seçimi ABD tarihinin en yozlaşmış seçimi olacak. Buna engel olmalıyız” dedi. Trump daha önce de Demokratlar’ın kazandığı seçimler için kayıtsız mültecilere oy kullandırıldığı gibi asılsız hile iddialarında bulunmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus