Torununa ve kızına hakaret, Erdoğan’ı harekete geçirdi: Sosyal medyaya sıkı düzen

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile evli olan kızı Esra Albayrak ve dün dünyaya getirdiği oğlu Hamza Salih ile ilgili sosyal medyadan yapılan hakaretamiz paylaşımlara tepki gösteren Erdoğan, “Bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiğini düşündükleri değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız” dedi. Bu vesile ile sözü sosyal medya düzenlemesine getiren Erdoğan şunları söyledi:

“Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. İnternet mecralarını kullananlar, suç işleme konusunda layüsel değildir. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.”

Erdoğan, hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacaklarını bildirdi.

Paylaşımlarla ilgili 11 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Albayrak ailesine yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunanların gözaltına alındığını duyurdu.

Bu kişilerden dördü serbest bırakıldı.

Liderlerden Erdoğan’a Twitter’dan cevap

Erdoğan’ın bu açıklamaların ardından sosyal medyada iki etiket trend oldu: #SosyalMedyaYasasıCıksın ve #SosyalMedyamaDOKUNMA. Liderler de bu etiketleri kullanarak tweet attı.

Erdoğan’ın açıklamaları sosyal medyada geniş yankı bulunca, İletişim Başkanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Erdoğan’ın sözlerinin “çarpıtıldığı” belirtildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus