Fransa’da Başbakan Edouard Phillippe’in istifasının ardından göreve Jean Castex getirildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa‘da 2017 seçimlerinden beri başbakanlık görevini sürdüren Edouard Phillippe, bu sabah Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a kendisinin ve hükümetinin istifasını verdi. İstifayı kabul eden Macron, başbakanlık görevine Jean Castex’i getirdi. 

28 Haziran’da gerçekleştirilen yerel seçimlerin ikinci turunda, Edouard Phillipe yüzde 58,8’lik bir oy oranı ile Le Havre kentinin belediye başkanı seçilmişti. Başbakanlık görevine gelmeden önce olduğu gibi Phillipe, bir kez daha Le Havre Belediye Başkanlığı görevini üstlenecek. 

İstifanın hemen ardından, Cumhurbaşkanı Macron yeni hükümeti kurma görevini Jean Castex’e verdi. 55 yaşındaki Castex, daha önce sağlık ve çalışma bakanlıklarında görev almış, Sarkozy hükümetinde genel sekreterlik yapmış ve Cumhuriyetçi Parti üyesi olmuş bir isim. Başbakanlık teklifinden önce, Castex, 2008’den beri Fransa’nın güneyinde bulunan Prades bölgesinin belediye başkanlığı görevini sürdürüyordu. Castex’in eski İçişleri Bakanı Gerrard Colomb’un istifasının ardından göreve gelmesi de gündeme gelmişti.    

Phillippe, Macron’un cumhurbaşkanlığı süresi boyunca görevden ayrılan on yedinci kabine üyesi oldu. Görevden ayrılan bakanların on üçü istifa ile ayrıldı; bu isimlerin arasında son olarak koronavirüs salgınından hemen önce istifa eden ve Paris Belediye Başkanlığına aday olan eski Sağlık Bakanı Agnès Buzin de bulunuyordu.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus