Gelibolu Yarımadası’nda orman yangını çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinin Ilgardere ile Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyleri arasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen ve Çanakkale kent merkezi ile yarımadanın büyük bölümünden görülen yangının söndürülmesi için olay yerine ekipler sevk edildi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda itfaiye ekibi, şehitliklerden uzak alanda etkili olan alevleri kontrol altına alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgede 400 kişiden oluşan ekiplerin 107 arazöz ve yedi dozerle devam eden söndürme çalışmalarına iki amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan destek sağlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa’daki programını iptal ederek Çanakkale’deki yangın bölgesine gitti.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş da AA’ya yaptığı açıklamada, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi. Yangının herhangi bir can veya mal kaybına yol açmadığını belirten Aktaş, “Yangının rüzgarla şiddetini artırması durumunda Yalova köyünü tedbir amaçlı boşaltabiliriz” dedi.

Yangın sebebiyle Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği çift yönlü durduruldu.

Fotoğraflar Anadolu Ajansı’ndan alınmıştır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus