İBB, İstanbul’un olası depremdeki risk haritasını çıkardı: Fatih’te binaların yüzde 72’si hasar görecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 7.5 şiddetindeki bir depremde yaşanacak olası kayıp ve hasarı ortaya koyan İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi Kitapçığı’nı yayınladı. İBB, 39 ilçenin deprem risk haritasını kapsayan raporu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile beraber hazırladı. Rapora göre İstanbul’da yüksek riskli ilçeler Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü olarak belirlendi.

Rapora göre, Avcılar’da, olası 7.5 şiddetindeki depremde, 34 bin 935 hanelik acil barınma gerekecek. Her haneyi ortalama üç kişi kabul eden raporda, toplam 104 bin 805 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağı belirtiliyor.

Tüm yönleriyle beklenen İstanbul Depremi: Avcılar

Rapora göre, Küçükçekmecede binaların yüzde 34’ü hafif, yüzde 22’si orta, yüzde 7’si ağır ve yüzde 3’ünün çok ağır hasar görmesi bekleniyor. 12 bin 844 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, 218 bin kişinin barınma ihtiyacı doğacağı, bin 500’den fazla vatandaşın yaşamını yitirebileceği belirtiliyor.

Tüm yönleriyle beklenen İstanbul Depremi: Küçükçekmece 

Fatih’te binaların yüzde 72’si hasar görecek

İBB’nin raporuna göre, Fatih’te yaşanacak 7.5 şiddetindeki olası depremde, bin 484 kişinin hayatını kaybedeceği, 985 kişinin ağır yaralanacağı ve 3 bin 897 kişinin de hastanelerde tedavi edileceği belirtildi. 

Rapora göre diğer riskli ilçelerde beklenen hasar ve kayıp durumu şöyle:

Zeytinburnu: Yaklaşık 5 bin 334 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin edilirken, büyük deprem sonrası yaklaşık 93 bin 90 kişinin acil barınma ihtiyacını ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

Silivri: Binaların yüzde 24’ü hafif, yüzde 14’ü orta, yüzde 3’ü ağır ve yüzde 1’i çok ağır hasar görecek. İlçede en az 58 vatandaş yaşamını yitirirken, yaklaşık 27 kişi den ağır yaralanacak.

Bakırköy: Binaların yüzde 33’ü hafif, yüzde 28’i orta, yüzde 11’i ağır ve yüzde 7’si çok ağır hasar görecek. Ölü sayısının bin 46’dan fazla olacağının altı çiziliyor.

Tuzla: İlçedeki binaların ortalama yüzde 5’inin ağır, yüzde 2’sinin çok ağır hasar görmesi beklenirken, yaklaşık 7 bin 126 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor.

Esenler: Esenler’deki 4 bin 942 binanın orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor. 93 bin 813 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağına dikkat çekilirken, 638 kişinin vefat edeceği, en çok ölümün ise Nine Hatun Mahallesi’nde yaşanacağı aktarılıyor.

Beylikdüzü: İlçe genelinde 527’den fazla can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 276 kişinin ağır yaralanacağı tahmin edilirken, İSKİ içme suyu şebekesinin 32 noktasında, atık su şebekesinde ise 72 noktada onarım ihtiyacının oluşacağı vurgulanıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus