İngiltere’de kültür sanat sektörüne hayat öpücüğü: 2 milyar dolarlık yatırım yapılacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere‘de hükümet, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen kültür sanat sektörüne 2 milyar dolarlık yatırım yapılacağını ve sektörü canlandırmak için gerçekleştirilecek açık hava etkinliklerine ve sosyal mesafe kurallarına uygun performanslara izin verileceğini duyurdu.

Londra’daki tiyatro, opera ve bale şirketleri, ülke içinde ve dışında sergilediği yüksek bütçeli performanslarla İngiltere için önemli bir gelir kaynağı. Ancak diğer sektörler tedbirler kapsamında açılmasına rağmen bu kurumlar mart ayından beri kapalı. Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden konuyla ilgili olarak, “Tüm kültürel kurumlarımızın normale dönmesini istiyorum. Çok yakında açık hava performanslarına izin verebileceğiz ve daha sonra da yaz boyunca sosyal mesafe kuralına uygun performanslar izleyebileceğiz” dedi.

Hükümet, yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımın ülkedeki kültür sektörü için şimdiye kadarki en büyük yatırım olduğunu vurguladı. Sektör yöneticileri kararı “hayat kurtarıcı” diye niteledi.

Hükümet cumartesi günü bar, kuaför ve restoranları yeniden açtı, sosyal mesafe kuralını iki metreden bir metreye düşürdü. Ancak bunun dolu oldukları müddetçe kâr sağlayabilen kültürel mekanlarda nasıl uygulanacağı hâlâ belirsiz.

BBC Proms olarak bilinen sekiz haftalık klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapan Royal Albert Hall, gelir kaybettiği ve biletleri iade ettiği için 2021 yılı başında bütçelerinin tükeneceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Bu yüzden de hükümetin kültür sektörüne yapacağı bu yatırımı memnuniyetle karşıladı.

Royal Albert Hall Genel Müdürü Craig Hassal ”Bu hepimiz için hayat kurtarıcı bir karar. Mekanı yeniden açmak hepimizin birinci önceliği olacak” dedi.

Londra’daki The Old Vic Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Matthew Warchus konuyla ilgili olarak Reuters’a yaptığı açıklamada ”Bu karar sektörün tamamen çökmesini engelleyecek. Bizi, izleyicilerle ve tam bir çalışma programıyla tekrar çalışabileceğimiz noktaya getirecek. Sektörün şu an ihtiyacı olan şey buydu” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus