Moldova’da yasadışı helikopter üreten fabrika kapatıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Moldova Organize Suçla Mücadele Savcılığı ve Polis Genel Müfettişliği, 7 Temmuz Salı günü ülkenin doğusundaki Criuleni bölgesinde Sovyet tipi Kamov KA-26 helikopterlerini gizlice üreten bir fabrikayı kapattı.

Moldova İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak, “polisin, helikopter üretiminde uzman ve iyi organize olmuş bir grubun yasadışı faaliyetlerini belgelediğini”‘ duyurdu. Bakanlık, helikopterlerin yasadışı yollarla eski Sovyet ülkelerine ihraç edilmek üzere üretildiğini belirtti.

Gerçekleştirilen operasyonda çeşitli üretim aşamalarında olan ondan fazla helikopter ele geçirildi. Yasadışı faaliyetin organizatörleri de dahil olmak üzere üretim aşamasında yer alan kişilerin çoğunun Moldova’dan tek taraflı olarak bağımsızlığı ilan eden Transdinyester bölgesinden olduğu düşünülüyor.

Sayısı açıklanmayan ve konuyla ilgili bazı kişilere yasadışı hava taşıtı ticareti yapmak suçlamasıyla savcılık tarafından dava açıldı. Moldova yasalarına göre sanıklar suçlu bulunurlarsa üç ile 10 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus