Sakarya’da ikinci havai fişek faciası: Üç jandarma personeli hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikası faciasında patlamayan havai fişekleri taşıyan kamyon infilak etti. Adapazarı ilçesinin Taşkısığı mevkiinde yaşanan patlamada üç jandarma personeli hayatını kaybetti.

3 Temmuz günü Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası, patlamayan havai fişek ve diğer patlayıcıları taşıyan kamyon infilak etti. Patlayıcıları imha edilmek üzere götüren kamyonun taşocağında patlaması sonucu üç jandarma personeli hayatını kaybetti, en az altı kişi yaralandı.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım “Patlamada üç şehidimiz, altı yaralımız var. Yaralılardan birinin durumu ağır” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte patlamanın yaşandığı bölgeye gelerek bilgi aldı. Soylu, alan üzerinde helikopterle incelemelerde bulundu.

“Patlayıcılar kamyondan indirilirken patlama meydana geldi”

Patlamaya ilişkin, İçişleri Bakanlığı’dan şu açıklama yapıldı: “Sakarya-Hendek İlçesi Taşkısığı Mahallesi’nde faaliyet gösteren taşocağında Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı gereği havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü şekilde patlatılması maksadıyla taşıyan kamyondan indirildiği esnada patlama meydana gelmiştir. Meydana gelen patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinden olmak üzere üç jandarma personelimiz şehit olmuş, altı personelimiz yaralanmıştır.”

AFAD’dan yapılan açıklamada ise sekiz kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı: “Meydana gelen patlama neticesinde Sakarya AFAD’dan iki araç ve 14 personel, dokuz ambülans ve bir UMKE ekibi, Orman Bölge Müdürlüğü’nden iki su tankeri, bir arazöz ve bir müdahale aracı, beş itfaiye ekibi ve jandarma ekipleri patlamanın meydana geldiği noktaya sevk edildi. Patlamada üç kişi hayatını kaybetti, sekiz kişi yaralandı.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus