Birleşik Arap Emirlikleri’nin insansız uzay aracı Al-Amal, Mars’a doğru yola çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Arap dünyasının ilk uzay misyonu olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Al-Amal/Hope (Umut) isimli insansız uzay aracı, Japonya’dan Mars’a fırlatıldı. Japonya’daki Tanegaşima Uzay Merkezi’nden gerçekleşen kalkış canlı yayınlandı.

Kalkış Dubai‘de büyük bir coşkuyla karşılandı. BAE Mars Misyonu‘nun proje müdür yardımcısı Sarah al-Amiri, Mars’a uzay aracının gönderilmesi hakkında “Tarif edilemez bir duygu” dedi.

Al-Amal, 2020 yılında Mars’a gönderilen üçüncü proje oldu. Daha önce Çin’in Tianwen-1 ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Mars 2020 uzay araçları Kızıl Gezegen’e gönderilmişti. Al- Amal’ın kalkışı için Dünya ve Mars’ın en yakın olduğu dönem beklenildi.

Al-Amal’ın BAE’nin kuruluşunun 50. yılında, yani Şubat 2021’de Mars’ın yörüngesine ulaşması bekleniyor. Al-Amal daha önce Mars’a gönderilen iki uzay aracından farklı olarak gezegene inmeyecek, bunun yerine bir Mars yılı (687 gün) boyunca yörüngede dönecek.

Proje Kızıl Gezegen’in atmosferindeki hava olaylarının kapsamlı bir görüntüsünü almayı amaçlasa da asıl hedef, gelecek 100 yıl içinde Mars’ta insan yerleşimi inşa etmek. BAE ayrıca projenin mezhep çatışmaları ve ekonomik krizlerle boğuşan bir bölgede yaşayan Arap gençleri için ilham kaynağı olmasını istiyor.

Kalkış öncesi konuşan misyonun proje yöneticisi Omran Sharaf, Mars hakkında farklı bir misyon sunacağını söylüyor:

”Bu misyonla ilgili benzersiz olan şey, bilim camiasının ilk kez farklı mevsimlerde ve günün farklı saatlerinde Mars atmosferi hakkında bir görüşe sahip olacağıdır. İnsanlık, bir insanı Mars’a göndermeye karar verecek olursa gerekli teknolojiler ve bilim çalışmaları konusundaki küresel çabaya katkıda bulunacak bir stratejimiz var.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus