Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: Uganda’da ateş ölçen akıllı telefon üretildi, Güney Kore’de duraklara virüs öldüren ultraviyole ışık kondu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın geliştirdiğini duyurduğu koronavirüs aşısını incelemek istiyor. Amerikan Futbol Ligi (NFL) oyuncularına her gün koronavirüs testi yapılacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde halkın maske kullanma oranları yetkilileri endişelendiriyor. Güney Kore’deki otobüs duraklarında koronavirüse karşı yeni teknolojiler kullanılıyor. Uganda’da ateş ölçen bir akıllı telefon üretildi. Dünyadan koronavirüs ile ilgili son haberleri Medyascope sizlin için derledi.

Koronavirüs aşısı yarışında, aşıyı bulduğunu duyuran ilk ülke Rusya oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, salı günü yaptığı açıklamayla Rusya’nın etkili bir koronavirüs aşısı geliştirdiğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüse karşı üretimi devam 150 potansiyel aşıdan 28’inin şu anda insanlar üzerinde denenmekte olduğunu bildirdi. Bu aşı çalışmalarından yalnızca altısında son aşama olan üçüncü aşamaya gelindi.

Putin’in duyurusunu yaptığı koronavirüs aşısı, Gamaleya Araştırma Enstitüsü ve Rusya Savunma Bakanlığı ortaklığıyla geliştirildi. Aşı, Rusya’daki insanlar üzerinde denenmekte olan 28 farklı aşıdan biri ancak henüz birinci aşamada olan aşı çalışmaları arasında yer alıyor. DSÖ, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın bulduğunu ilan ettiği koronavirüs aşısını incelemek istediğini duyurdu. Rusya’nın aşıyı geliştirdikleri yönündeki duyurusundan sonra, güvenli ve etkili bir aşının dünya çapında hızlı ve adil bir şekilde kullanılmasına vurgu yapan bir Birleşmiş Milletler Sağlık Birimi yetkilisi, “DSÖ, şu anda Rus bilim adamları ve yetkilileriyle iletişim halinde ve sözkonusu aşı üzerinde yapılan testleri incelemek için sabırsızlanıyor” diye konuştu. 

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) koronavirüs salgını ile ilgili çeşitli haberler geliyor. ABD’de, Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) geçen ay kamplarda antrenman yapan futbolculara yapılan koronavirüs testlerinde 53 yeni vaka tespit edilmişti. Şu ana kadar ligdeki oyuncular ve diğer çalışanlara yaklaşık 109 bin koronavirüs testi yapıldı. NFL yönetimi, koronavirüs salgınından dolayı iptal edilen hazırlık kamplarının 21 Temmuz’da yeniden açılmasından sonra görülen onlarca virüs vakasından dolayı, eylül ayından itibaren ligdeki tüm oyunculara günlük koronavirüs testi yapma kararı aldı.

Öte yandan, bilim insanları tarafından maskelerin düzenli olarak kullanılmasına yönelik yapılan uyarılara karşın, ABD vatandaşlarının maske kullanım oranları uzmanlara endişe veriyor.

Maske kullanımını sağlamak amacıyla ülkenin kimi eyaletlerinde para cezası uygulanıyor. Florida’da bulunan Miami bölgesinde, yetkililer, maske kullanmayan vatandaşlara şu ana kadar 14 bin dolardan fazla para cezası kesti. Yetkililer, ABD’de artan siyasi kutuplaşmanın bile maske kullanımı konusunda önemli bir faktör olduğununa dikkat çekerken bu durumun maske kullanan ve kullanmayanlar arasında zaman zaman şiddete varan kavgalara sebep olduğu belirtiliyor.

Güney Kore, toplu taşıma hizmetlerinde koronavirüse karşı yeni teknolojik önlemler almaya başladı. Başkent Seul’de otobüs duraklarına yerleştirilen cam kabinlere ateşölçer kapılardan giriliyor ve içerideki hava sık sık temizleniyor. Duraklara ayrıca, virüsleri öldüren ultraviyole dezenfektan lambaları da konuldu.

Otobüslere binmek isteyen yolcular duraklardaki özel kabinlere girebilmek için öncelikle kapı önünde yerleştirilmiş termal kameraların önünde duruyor. Yolcu, eğer ateşi 37,5 dereceden düşük çıkarsa otobüs bekleyeceği camdan kabine girebiliyor. Ücretsiz Wi-Fi hizmeti de verilen kabinlerin kapılarında çocuklar için yerleştirilen özel kameralar bulunuyor.  

Dünyada toplam koronavirüs vaka sayısı 21 milyona yaklaşırken, Almanya, vaka sayılarında son üç ay içinde kaydedilen en yüksek sayılara ulaştı. Almanya’daki koronavirüs rakamlarını raporlayan Robert Koch Enstitüsü, çarşamba günü 1226 yeni vaka rapor etti. Enstitü tarafından yapılan açıklamada, bu rakamın mayıs ayından beri bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı olduğu ve vakaların çoğunun genç insanlardan oluştuğu vurgulandı.  Almanya’da şimdiye kadar 218 bin 500 koronavirüs vakası tespit edilirken 9 bin 207 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülke genelinde salgının yeniden artış göstermesinin temel nedeninin yurtdışından evlerine dönen tatilciler, kalabalık aile toplantıları ve özellikle gençler tarafından düzenlenen partiler olduğunu söyledi. Almanya’da okullar çarşamba günü (12 Ağustos) açıldı. 

Uganda’da, Namanve bölgesinde bulunan SIMI adlı bir teknoloji şirketi, Afrika’nın ilk ateşölçer akıllı telefonunu ürettiğini duyurdu. Şirket, G504 model akıllı telefona sıtma ve koronavirüs gibi hastalıklarda kullanılabilecek dijital bir termometre yerleştirdi. Uganda Yatırım ve Özelleştirme Dairesi Başkanı Eveyn Anite, bu tür girişimlerin ülke ekonomisinin büyümesine hız kazandıracağını belirterek ateş ölçen aletlerin çok pahalı olduğunu ve hem iletişim hem de ateş ölçebilecek bir telefonun insanlar için son derece kullanışlı olacağını söyledi.

SIMI, üretilen akıllı telefondaki ateş ölçme uygulamasının Google Play Store’dan güncellenebileceğini duyurdu. Afrika kıtasındaki ilk ateşölçerli telefonu üreten SIMI’nin, güneş enerjisiyle şarj edilebilir bir telefon modeli de mevcut.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus