Deneye Hayır Derneği, Tarım ve Orman Bakanlığı’na açtığı davayı kazandı: “Bakanlık, 21 kişilik kurulda, hayvan haklarını savunan tek bir kişiye dahi tahammül edemiyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Deneye Hayır Derneği, Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’na hayvan hakları savunucularından temsilci almayan Tarım ve Orman Bakanlığı aleyhine açtığı davayı kazandı.

İlgili yönetmelik gereği, Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’nu oluşturan 21 üyeden birinin, hayvanları korumaya yönelik çalışan bir sivil toplum örgütü temsilcisi olması gerekiyor.

2018 yılında, Deneye Hayır Derneği ve Hayvanlara Adalet Derneği kurul üyeliği için birer aday göstermiş ancak hayvan hakları örgütlerinin talepleri reddedilerek, kuruluş amacı deneylerin kalitesini artırmak olan Laboratuvar Hayvanları Bilimi Derneği‘nin temsilcisi üye olarak yeniden seçilmişti.

Bunun üzerine, Deneye Hayır Derneği tarafından, bakanlığın yaptığı üye seçiminin, yönetmelikteki ilgili hükümlere aykırı olduğu gerekçesiyle, İdare Mahkemesi’nde iptal davası açılmıştı.

“Hukuka uyarlık bulunmamaktadır”

Dava, geçen günlerde sonuçlandı ve mahkeme, üye seçiminde hukuka uygunluk olmadığına hükmetti. Dava, konusu itibarıyla Türkiye’de bir ilk olmasının yanı sıra, dava sürecinde mahkemeye sunulan ek beyanlar ve bilirkişi raporları nedeniyle de hayvan hakları mücadelesinde “hayvan hakları” ve “hayvan refahı” kavramları arasındaki farkı tartışmaya açtı.

Deneye Hayır Derneği‘nden Yağmur Özgür Güven, “Bakanlık bürokratları ve deneyin uygulayıcısı olan meslek profesyonelleriyle dolu olan 21 kişilik kurulda, hayvan haklarını savunan tek bir kişiye dahi tahammül edilememesi, bu derneği kurma sebebimizi çok net açıklıyor” dedi ve kararı olumlu bulduğunu belirtti.

Deneye Hayır Derneği‘nden Avukat Ezgi Koç, derneğin kuruculardan biri olan ve 2019 yılında yaşamını yitiren yaşam hakkı savunucusu Burak Özgüner‘i de anarak, bu dava için verdiği emek ve mücadelenin adalet arayan herkes için bir örnek olacağını belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus