Ceyla Pazarbaşıoğlu IMF’nin Strateji, Politika ve İnceleme Dairesi Başkanı olarak atandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ekonomist Ceyla Pazarbaşıoğlu, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Strateji, Politika ve İnceleme Dairesi Başkanı olarak atandı. 2018’in Ekim ayından beri Dünya Bankası’nda Adil Büyüme, Finans ve Kurumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Pazarbaşıoğlu, IMF’deki görevine 15 Eylül’de başlayacak.

İktisat lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nden alan Pazarbaşıoğlu, doktorasını ABD’nin Georgetown Üniversitesi’nde yaptı. 2001-2003 yılları arasında Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nda (BDDK) başkan yardımcılığı yapan Pazarbaşıoğlu, Dünya Bankası’ndaki görevinden önce 23 sene boyunca IMF’de çalıştı. IMF’nin Para ve Sermaye Piyasaları Başkan Yardımcılığı pozisyonuna kadar yükselen iktisatçı, bir dönem ABN AMRO Yatırım Bankası’nın Gelişen Avrupa Piyasaları Başekonomisti olarak da görev yapmıştı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva atama kararıyla ilgili, “Ceyla’nın olağanüstü diplomatik bilgisi, liderlik yeteneği, kurumlar konusundaki uzmanlığı ve adanmışlığı IMF’nin üye ülkelerine bu zorlu ekonomik koşullar altında daha etkili hizmet edebilmesine yardımcı olacak” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus