AKP Milletvekili Tamer Akkal, Selahattin Demirtaş ve çocukları hakkında hakaret içeren tweetini yalanladı: “Danışmanım yapmış”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

AKP Manisa Milletvekili Tamer Akkal, yaklaşık dört yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, çocuklarıyla görüştürülmemesi hakkında “Selo iti enikleriyle görüşemiyormuş” ifadelerini içeren tweetin kendisine ait olmadığını öne sürdü. Akkal, yaptığı açıklamada, “Bugün sabahın ilk saatlerinde resmi sosyal medya hesaplarımdan Selahattin Demirtaş ve ailesi hakkında yapılan paylaşım, şahsım tarafından yapılmamıştır; bir danışman arkadaşımızın hesapları karıştırarak yaptığı bir paylaşımdır” dedi.

Başak Demirtaş, dün, eşi Selahattin Demirtaş’ın, koronavirüs önlemleri gerekçe gösterilerek çocuklarıyla görüştürülmediğini açıklamıştı. Başak Demirtaş, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü de etiketlediği tweetinde “Kızlarımız Delal ile Dılda’nın, babalarıyla birlikte görüşmelerine izin verilmedi. Korona tedbiri olarak açık görüş kaldırıldı, tamam. Peki ama kapalı görüşleri neden engelliyorsunuz? Hadi engellediniz, onun yerine neden telefonda görüş hakkı vermiyorsunuz? Görüntülü görüşme dediniz, ne oldu? Hakkımızı neden gasp ediyorsunuz?” demiş ve Selahattin Demirtaş’ın, salgın başladığından bu yana kızları Delal ve Dılda’yı ayrı ayrı sadece birer kez görebildiğini söylemişti. 


Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan dün yapılan açıklamada ise Başak Demirtaş’ın açıklamasının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek Selahattin Demirtaş’ın, 10 ve 20 Ağustos’ta kızlarıyla ayrı ayrı görüştüğü ifade edildi. Açıklamada, Demirtaş’ın, ağustos ayı içinde ailesiyle sekiz kez telefonla görüştüğü belirtildi.

Başak Demirtaş da bugün yaptığı açıklamayla Edirne Cumhuriyet Başsavcısı’nın gerçekleri çarpıttığını söyledi: “Aslında bir açıklama değil, algı çalışması yapmak istemiş. Gerçekler belirttiğim şekildedir. Edirne Cumhuriyet Başsavcısı, hakikati kendisine göre evirip çevirip bir açıklama yazmış. Sayın Başsavcı, haksızsınız, haksız! Ve sanırım ustalık döneminizde değilsiniz.” 

Sosyal medyada dün ve bugün konuyla ilgili çok sayıda paylaşım yapıldı. Bu paylaşımlardan biri de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Manisa Milletvekili Tamer Akkal’a aitti. 24 Haziran 2018 genel seçimlerinden sonra İYİ Parti’nin Millet İttifakı’nda yer almasını eleştirerek partiden istifa edip AKP’ye katılan Akkal, Demirtaş’ın çocuklarıyla görüştürülmemesi hakkında “Selo iti enikleriyle görüşemiyormuş. Bizim şehit çocuklarımız da babalarıyla görüşemiyor. Allah ya size verecek ya bize” dedi.

Aldığı tepkiler nedeniyle tweetini iki saat sonra silen Akkal, paylaşımın, danışmanı tarafından yapıldığını öne sürerek şu açıklamayı yaptı: “Bugün sabahın ilk saatlerinde resmi sosyal medya hesaplarımdan Selahattin Demirtaş ve ailesi hakkında yapılan paylaşım, şahsım tarafından yapılmamıştır; bir danışman arkadaşımızın hesapları karıştırarak yaptığı bir paylaşımdır. Aile ve çocuk kavramı, en kutsal değerlerimizdendir. Bu konudaki hassasiyetim bilinmektedir. Milletin vekili makamında olan biri için böyle bir dilin tarafımca kullanılması bir yana, zikredilmesi bile benim dünyama terstir.”

https://twitter.com/akkal_tamer/status/1301067291614945280

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus