Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazdı – Yanlış bilgi, yanlış kutlama: 1 Eylül Dünya Barış Günü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel blogunda “Yanlış bilgi, yanlış kutlama: 1 Eylül Dünya Barış Günü” başlıklı bir yazı yayımladı. “Bu yıl 1 Eylül’de yine tekrarlandı aynı yanlış. 1 Eylül neden Dünya Barış günü olmuş, kim ilan etmiş bunu diye sorulmadan, kökeni merak edilmeden, hiç mi hiç araştırmadan kutlama mesajları birbirini izledi” yazan Bildirici, 1 Eylül’le ilgili şu açıklamayı yaptı:

“1 Eylül uluslararası düzeyde kutlanan, anılan bir ‘Dünya Barış Günü’ değil. Bütün dünyada ‘Barış Günü’, 21 Eylül. Çünkü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, ‘Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı günü’nü ‘Uluslararası Barış Günü’ (International Day of Peace) ilan etti. Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile ‘Uluslararası Barış Günü’nün her yıl 21 Eylül’de kutlanması kabul edildi.”

Bildirici, 1 Eylül’le ilgili medyada eksik ve yanlış haberler olduğunu aktardı ve şöyle devam etti:

“Hadi siyasetçiler, sivil toplum örgütü yöneticileri araştırmıyor, sorgulamıyor diyelim ama medya uluslararası bir günün doğrusunu yazamaz mı? Bu kadar mı merak yoksunu oldu medyamız, gazetecilerimiz? Umarım bu itirazımı dikkate alır da 1 Eylül yanlışında ısrardan vazgeçer ülkemizin medyası, siyasetçileri, sivil toplum örgütü yöneticileri…”

Bildirici’nin yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus