Sakarya’da saldırıya uğrayan işçiler Medyascope’a konuştu: “Hesabının sorulmasını istiyoruz, her türlü ırkçılığın karşısındayız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sakarya’da fındık toplayan 16 işçinin, işverenin ve akrabalarının saldırısına uğradığı görüntüler ortaya çıktı. İşçiler olayın önceki gün yaşandığını söylerken Sakarya Valiliği, görüntülerin 22 Ağustos’ta çekildiğini ve kavganın başka bir sebeple çıktığını açıkladı. Saldırıya uğrayan aileden Doğan Demir, yaşananları Medyascope’a anlattı.

Saldırıya uğrayan işçi Doğan Demir, “Devlet tarafından bunun hesabının sorulmasını istiyoruz. Her türlü ırkçılığın karşısındayız, bu böyle kalmasın” dedi.

Önceki gün, Mardin’den Sakarya’ya fındık toplamak için giden 16 kişilik aile, işverenle aralarında yaşanan tartışma sonrası, işveren, işverenin akrabaları ve bazı köylüler tarafından saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan aileden Doğan Demir, yaşananları şöyle anlattı: “Dün sabah gerçekleşti olay. Saat 07.00’de kardeşlerim işe çıkıyorlar. Patronun oğlu bir bölüm gösteriyor ve ‘Bu fındıkları toplayın, yukarıya çıkarın’ diyor. Ancak daha sonra patron geliyor, ‘Siz niye hepsini yukarı çıkarmadınız it sürüleri’ diye bağırıyor. Kardeşlerim de buna karşılık tarladan çıkıyorlar ve ‘Biz çalışmıyoruz’ diyorlar. Patron ve akrabaları, sekiz kişi de bunun üzerine taşlarla, sopalarla saldırıyorlar, kavga böyle çıkıyor. ‘Siz burayı memleketiniz mi sandınız?’ diye bağırıyorlar saldırırken.”

Demir, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde işverenin oğlu tarafından tokat atılan kişinin dayısının kızı olduğunu belirtti. Demir, daha önce çalışmak için gittikleri yerlerde böyle saldırılar olmadığını söylerken “Saldırıdan sonra gazeteciler dışında kimse bizi aramadı. Devlet tarafından bunun hesabının sorulmasını istiyoruz. Her türlü ırkçılığın karşısındayız, bu böyle kalmasın” dedi.

Sakarya Valiliği: “İddia edilen olayla bir bağlantı tespit edilememiştir”

Sakarya Valiliği de olayla ilgili açıklama yaptı ve fındık bahçesinde yaşanan olayın iddia edildiği gibi “ırkçılık” yüzünden yaşanmadığını, görüntülerin 22 Ağustos’da fındık bahçesi sahipleri arasında yaşanan bir kavgaya ait olduğunu söyledi: “Konu ile ilgili yapılan araştırmada; 22.08.2020 tarihinde İlimiz Kocaali ilçesinde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, şahıslardan birinin aracını diğer kişinin üzerine sürdüğü, bu esnada Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı, olayın yargıya intikal ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca tahkikat yapılarak soruşturmanın devam ettiği anlaşılmıştır. Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.”

AKP Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Sakarya’da ne bugün ne de bundan önce, anlatıldığı şekilde herhangi bir olay asla vuku bulmamıştır” dedi.

“Jandarmayı arıyorlar hatta jandarma konum istiyor”

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise Sakarya Valiliği’nin açıklamasının olayla alakası olmadığını, saldırıya uğrayan aile tarafından jandarmanın da arandığını söyledi.

Ailenin saldırının ardından Mardin’e döndüğünü belirten Dündar şöyle konuştu: “Valiliğin açıklamasıyla, konunun alakası yok. Söz konusu videoyu çeken kadın arkadaşla görüştüm, kucağında çocuk olduğu için içeri kaçtığını söylüyor. Olayda patronla tartışma yaşanıyor ve patron küfür ettiği için işçiler çalışmayacaklarını söylüyorlar. Bunun üzerine patron, köydekilere de haber vermiş. Hatta aile, köyden gelenlerin tartışmayı yatıştıracağını düşünmüş ancak onlar da sopalarla saldırmaya başlamışlar. Daha sonra jandarmayı arıyorlar, hatta jandarma konum istiyor. Ancak jandarma gelmeden aile arabalarıyla bulundukları yeri terk ediyorlar ve Mardin’e geliyorlar.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus