MED7’den Türkiye’ye uyarı mesajı, Yunanistan’a tam destek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa önderliğinde gerçekleşen ve İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan’ın katılımıyla düzenlenen, Doğu Akdeniz ve Libya konularının ele alındığı Avrupa Birliği (AB) Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi (MED7) sonuç bildirgesi açıklandı.

Bildirgede, Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğun yeniden başlaması için Almanya’nın arabuluculuk çabalarının memnuniyetle karşılandığı açıklanırken Yunanistan’a tam destek verilmesi kararlaştırıldı. Toplantının ev sahibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Akdeniz’de Avrupa Birliği bölgesinde yaşanan gelişmelerde, Rusya ve Türkiye’nin rolünün AB’yi endişelendirdiğini dile getirdi.

“Türkiye tek taraflı faaliyetlerine son vermezse AB ek ‘sınırlayıcı tedbirler’ almaya hazırdır” denilen sonuç bildirgesinden önce kameraların karşısına geçen Emmanuel Macron, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel‘in Türkiye ile yaşanan sorunların çözümü için çalıştıklarını belirtirken “Yunanistan ve Kıbrıs’a, dayanışma ve destek duygularımızı yineledik. Ama aynı zamanda, hep birlikte, AB Konseyi’nde, bütün bölge için denge yolunu yeniden bulmak amacıyla Türkiye ile sorumlu bir diyaloğa geçme arzusunu da konuştuk” dedi.

Macron konuşmasında ayrıca, Türkiye ile başlayacak diyalog sürecinin bölgedeki istikrar için önemli olduğunu kaydederken Türkiye’nin sondajlara son vermesi gerektiği açıklamasını yineledi.

MED7 sonuç bildirgesinde, AB Konseyi’nin 24-25 Eylül’deki toplantısında Türkiye’ye yönelik kısıtlayıcı tedbirler alabileceği yer alıyor. Eğer Türkiye toplantı tarihine kadar sondaj faaliyetlerine ara vermezse Türkiye’ye çeşitli yaptırımlar uygulanabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus