Murat Yetkin yazdı: Askerler 12 Eylül’de sola vurdu, siyasi İslâm’ın yolunu açtı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReportta yayımladığı yazısında, 40. yılında 12 Eylül 1980 darbesinin uzun vadedeki sonuçlarını değerlendirdi.

“Askerler de Amerikalılar gibi olmayan bir şeyin, ‘ılımlı İslâm’ın’ peşinde koştular. Onlar için ‘ılımlı’ demek ‘kullanabileceğimiz’ anlamına geliyor, kullanamadıkları an ‘radikal’ damgasını yapıştırıyorlardı. Farkın bir din, inanç sistemi olarak İslâm ile siyasi-İslâm arasında olduğunu kabul etmek istemediler.
Evren, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a dek, eline Kuran alarak seçim kürsüsüne çıkan ilk siyasetçi oldu. Erdoğan’a dek en fazla imam-hatip okulu Evren zamanında açıldı. Din derslerini zorunlu kılan askerler oldu. Askerler büyük bir sığlık ve kibir içinde göremediler ama siyasi İslâmcılık kendi günübirlik doktrinlerinden çok daha güçlü ve köklüydü. Askerler bir yandan Atatürk’ü sabah akşam tekrarlayarak milleti kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ten soğuturken, diğer yandan alabildiğine din istismarı yapıyorlar, din işleriyle devlet işlerini birbiri içine sokarak aslında laikliğin altını oyuyorlardı”
diyen Murat Yetkin‘in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus