Sakarya Hendek’teki patlamayla ilgili bilirkişi raporu “İhmal var”, Bakan Murat Kurum ise “Tedbirler alınmıştı” dedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 13 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamayla ilgili CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un soru önergesini yanıtladı. Bakan Kurum’un cevabı ile patlama için hazırlanan bilirkişi raporu çelişti. Özkoç, Kurum’un yanıtına dair “Bakan, yanıtında açıkça fabrika sahibini koruyor. İktidar ilk günden bu yana mağdurun değil failin yanında yerini alıyor” dedi.

Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasında 13 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamada yedi kişi hayatını kaybetmiş, 129 kişi yaralanmıştı. Özkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı açıklamada, “Her iki patlama da iş kazası değil, iş cinayetidir. AKP iktidarı iki patlamanın da en başından itibaren mağdurların yanında değil, failin yanında yerini almıştır. AKP Genel Başkanı Erdoğan, daha yangın sürerken fabrika sahibi Yaşar Coşkun’u aradı. Patlama olduğu an itibarıyla hukuken şüpheli durumda olan fabrika sahibini aramayı tercih etmiştir. Arkasından iktidarın uzantısı olan MÜSİAD, henüz yaşamını yitiren insanlarımızın teşhisi bile yapılmamışken üyelerine moral yemeği düzenledi. Bu yemeği, ailelere değil, yaşamını yitirenler için değil, geride kalan yavrular için değil, fabrika sahibi için yapmıştır” dedi.

Bakan Kurum’un açıklamasıyla bilirkişi raporu çelişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  Özkoç’un soru önergesine Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bakanlığa gönderdiği yazıyla cevap verdi: “Fabrika alanındaki yangınların, yangın önlemlerinin yetersizliğinden kaynaklanmadığı; tesisin üretim kısımlarının birbirinden bağımsız yapılar olduğu; tek katlı ve duvarları yanmaz, yangına 120 dakika dayanıklı imal edildiği; binalar arası mesafenin tüzük hükümlerine uygun olduğu; depolama binasının tüzük hükümlerine uygun olarak çatısından 1 metre yükseklikte ve genişlikte sütre duvarlarının yapıldığı; depo binası ile üretim tesislerindeki malzeme veya parçalar arasındaki sürtünme ve çarpmadan kaynaklanan kıvılcım oluşumlarının önüne geçmek için muhtelif tedbirlerin alındığı; üretim kısımlarına metal bacaklı tezgahlar kauçuk ile yalıtıldığı; zeminin ise birikmeye mahal vermeyecek şekilde uygun kapmamayla örtüldüğü, üretim esnasında nemlendirilerek kıvılcım oluşumlarının önlenmesinin amaçlandığı belirtilmiştir.”

Bilirkişi raporu ise Bakan Kurum’un ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasıyla uyuşmuyor. Bilirkişi raporunda fabrikada olası patlamalara dair hiçbir önlem alınmadığı, sekiz depo arasındaki mesafenin yaklaşık 8-10 metre olduğu ve depolar arasında önleyici bir duvarın yer almadığı paylaşıldı.

Ruhsat yok, toplanma alanı 40 kilometre ileride

Belediye, yapıların ruhsatı olduğunu iddia ederken bilirkişi raporunda dört binanın ruhsatının olmadığı belirtildi. CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Özkoç, binalara kıvılcım çıkarabilecek elektrikli cihazların konulduğunu, güvenlik kurallarına uyulmadığını belirterek “Bilirkişi raporu sayfa 108: ‘Sözkonusu işyerinde, iş sağlığı ve güvenliği hukuku bakımından düzenlenen yükümlülüklerin tam olarak sağlanmadığı; iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için ‘gerekli’ olan tüm önlemlerin alanmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.’ Peki Bakan ve Sakarya Büyükşehir ne diyor? ‘Denetimler yapıldı, önlemler alındı, fabrikada kusur yoktur’ diyor” diye konuştu.

687 metrekarelik sığınak yapısına ait projeye onay verildiğini ancak bir sığınağın olmadığını söyleyen Özkoç, sığınağın yapılmadığını, toplanma alanının 40 kilometre ileride olduğunu belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus