Dünyaca ünlü gitar virtüözü Eddie Van Halen 65 yaşında hayatını kaybetti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Van Halen grubunun kurucusu gitar virtüözü Edward Lodewijk (Eddie) Van Halen, dün (6 Ekim) gırtlak kanseri sebebiyle 65 yaşında hayatını kaybetti. Dünyaca ünlü gitaristin ölüm haberini oğlu Wolfgang Van Halen, Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

“Bunu yazmam gerektiğine inanamıyorum. Babam Edward Lodewijk van Halen, uzun ve acı dolu mücadelesinin ardından bu sabah kansere yenik düştü.”

Derleyen: Cemre Su Arvas

Dünyaca ünlü gitar virtüözü Eddie Van Halen, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan St. John’s Hastanesi’nde uzun süredir tedavi gördüğü gırtlak kanseri sebebiyle hayatını kaybetti. 65 yaşındaki müzisyenin ölüm haberini oğlu Wolfgang Van Halen duyurdu.

Hollanda doğumlu ABD’li müzisyen Eddie Van Halen, kardeşi Alex van Halen ile birlikte 1972 yılında, Kaliforniya eyaletinde kurduğu Van Halen rock grubunun söz yazarı ve gitaristiydi. David Lee Roth ve Mark Stone’un da yer aldığı grup, Eddie Van Halen’in üstün gitar performansıyla 1970’li ve 80’li yıllara damgasını vurmuştu. 

Grubun 1978 yılında yayınlanan “Van Halen” isimli ilk albümleri, ABD merkezli Billboard dergisinin sıralamalarında 19. olarak yerini almış, 10 milyonun üzerinde kopya satarak büyük bir başarı elde etmişti. Van Halen’in şimdiye kadar en çok satış yapan albümü ise “1984” oldu. Eddie Van Halen, albümün çıktığı yıl dünyaca ünlü pop yıldızı Michael Jackson’ın bir konserinde “Beat It” parçasının gitar solosunu çalmış ve dünya çapında üne kavuşmuştu.

Eddie Van Halen ve oğlu Wolfgang Van Halen (solda).

Pearl Jam grubundan Mike McCready, 2015 yılında Rolling Stones dergisine verdiği bir röportajda, Eddie Van Halen’in gitar performansıyla ilgili, “Başka bir gezegenden geliyor gibiydi. Muhteşemdi, Mozart’ı ilk defa dinlemek gibiydi” demiş, aynı yıl Eddie Van Halen, Rolling Stones dergisinin “Gelmiş geçmiş en iyi gitaristler listesinde” sekizinci sırada yer almıştı. 

1985 yılına kadar Van Halen grubunun vokalistliğini yapan ve 2006 yılında gruba geri dönen David Lee Roth, grup arkadaşının ölümünün ardından Twitter üzerinden Eddie Van Halen ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı:

“Ne güzel bir yolculuktu.”

Kiss grubunun bas gitaristi ve solistlerinden Gene Simmons da Eddie Van Halen’in ölümü üzerine Twitter’da paylaştığı mesajda “Çok üzgünüm. Eddie sadece bir gitar tanrısı değildi, aynı zamanda çok iyi kalpli bir insandı. Ruhun şad olsun Eddie!” dedi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus