Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan’ı ziyaret etti: “Seçim sistemi değişmezse, seçim yaklaştığında ittifak konuşulabilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. DEVA Partisi’nin genel merkezinde saat 11.00’de başlayan görüşme yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Görüşmenin ilk 45 dakikasında parti heyetleri bir araya gelirken devamında parti genel başkanları baş başa görüştü. Daha önce planlanan ziyaret, Ali Babacan’ın koronavirüse yakalanmasından dolayı ertelenmişti. Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den sonra DEVA Partisi’nin genel merkezini ziyaret eden ikinci siyasi parti lideri oldu.

Ali Babacan ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

“Seçim gündeme gelirse ittifak meselesi konuşulur”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ziyaretin “hayırlı olsun” demek için yapıldığını belirtirken herhangi bir ittifak görüşmesi olmadığını, seçim sistemi değişmezse, seçim yaklaştığı zaman ittifak meselesinin konuşulabileceğini söyledi.

“Sivil darbe süreci yaşıyoruz”

Ekonominin gidişatının oldukça kötü bir tabloya işaret ettiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Fakirin fukaranın ne çektiğini Erdoğan bilmiyor. Erdoğan sarayında oturuyor” dedi. Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi (AYM) ile ilgili yürütülen tartışmaları da şöyle değerlendirdi: “Zaten bir darbe sürecini yaşıyoruz. 20 Temmuz sivil darbe sürecini yaşıyoruz. Güçleri varsa değiştirsinler, Anayasa Mahkemesi’ni de değiştirsinler. Bahçeli AYM ile uğraşacağına niye Uygur Türkleri’ni savunmuyor?”

“Enflasyon rakamlarının hiçbir anlamı yok”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da ekonominin durumu ve özellikle dolar kurunun yükselişi üzerinde durdu. Devletin kurumlarına güven olmamasını “felaket” olarak niteleyen Babacan, “Günlük rasgele adımlardan bahsettiğimizde Türk Lirası’nın değer kaybetmesi normal. Bağımsız olması gereken kurumlar bağımsız çalışmıyor. Ben artık enflasyon rakamlarını takip etmiyorum çünkü bu rakamların hiçbir anlamı yok” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus