Latin Amerika’nın en önemli petrol kaynaklarına sahip Venezüela’da, petrol üretimi neredeyse sıfırlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Latin Amerika’nın petrol devi Venezüela, hatalı yönetim ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) uyguladığı bir dizi ambargonun ardından Latin Amerika’nın en önemli petrol üreticisi unvanını kaybetti.

Venezüela, on sene öncesine kadar senede 90 milyar dolar değerinde petrol ihraç ediyordu. 2020 sonunda ise ülkenin net petrol kazancının 2.3 milyar dolar olması bekleniyor. 

Uygulanan ambargolar nedeniyle birçok firmanın Venezüela’da petrol çıkarmayı ve ülkeden petrol almayı bırakmasının ardından Venezüela, son bir asır içindeki en düşük petrol üretim miktarına geriledi. 

Latin Amerika’nın petrol danışmanlık firması IPD’den David Voght, “Sondaj çalışmaları yapılmadıkça, firmalar çekildikçe ve para gelmedikçe, şu anki üretim seviyesini korumak bile çok zor. Ülkedeki siyasi atmosfer değişmezse üretim tamamen bitebilir” dedi. 

Ülkedeki kısıtlı yakıt, son haftalardaki birçok eylemin ana sebebi oldu. 

Petrol üretimindeki zayıflık, ülkede çevre sıkıntıları da yaratıyor. Sondaj çalışmalarının yapıldığı ve bir zamanlar Venezüelalılar’a istihdam sağlayan şehirler, şu anda halkı ham petrolüyle zehirliyor. 

Zulia şehrinin bir zamanlar petrol bölgesi olan Cabimas ilçesinde, kanalizasyon sistemine sızan petrol, yağmur yağdığında evleri lekeliyor ve bölgeyi pis bir koku kaplıyor. 

Petrol üretiminin en fazla olduğu yıllarda, devletin petrol firması PDVSA, Cabimas’a gıda ve oyuncak yardımı yapmış, hastaneler ve okullar inşa etmişti. Şimdi ise iflas eden firmanın on binlerce çalışanı, fabrikadan arta kalan malzemeleri satarak ay sonunu getirmeye çalışıyor. 

Cabimas yerlisi Francisco Barrios, şehrin durumunu, “İş yok, yakıt yok ama her yerden petrol fışkırıyor” diyerek özetliyor. 

Ülkenin petrolden kazancı yüksek olmasına rağmen, 20. yüzyılın sonlarına doğru ülkede borç ve finans krizi döngüleri başladı. Yolsuzluk ve eşitsizliğin de fazla olduğu ülkede, doksanlarda devrim vaadiyle siyasi arenada boy gösteren Hugo Chavez, ülkedeki petrol kaynaklarının yoksulların lehine kullanılacağını söylemişti. 

1998 yılında başkan seçilmesinin ardından Chavez, ülkedenin petrol firmasını kamulaştırmış ve 20 bin çalışanı işten çıkarmıştı. Geçen sene ülkedeki petrol sanayii, ABD’nin, Chavez’in ardından gelen Nicolas Maduro’yu seçim sahtekârlığıyla suçlaması ve Venezüela’ya ambargo uygulamasıyla düşüşe geçti.

Ülkedeki muhalefet, petrol sanayiini ayağa kaldırmayı vaat etse de analistler, ülkedeki petrol sanayiinin; durağan küresel talep, ucuz fiyat ve artan çevre kaygıları nedeniyle toparlanması için yeterli seviyede yatırımı çekebileceğini düşünmüyor.

Derleyen: Cemre Su Arvas

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus