Behlül Özkan yazdı: Farklı bir Karabağ hikayesi – Ermenistan’ın yanlış hesabı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behlül Özkan, YetkinReport‘ta yayımlanan yazısında Azerbaycan’ın Ermanistan işgali altındaki Dağlık Karabağ ve civarındaki topraklarını geri almak için sürdürdüğü harekâtı anlattı.

Azerbaycan‘ın uyguladığı siyasetin bölgedeki dengeleri gözettiğini söyleyen Doç. Dr. Behlül Özkan, sorunun çözümüne dair olası üç senaryo olduğunu yazdı:

“Karabağ’da üç seçenekten bahsedebiliriz: 1) Azerbaycan sınırlı bir toprak kazanımı elde ettikten sonra durur. Aliyev bunu bir zafer olarak tanımlar, Ermenistan bu uyarıyı alır ve Rusya ile yakın ilişkilerinin içerde sorgulanmasına set çeker. 2) Azerbaycan işgal edilmiş topraklarının bir kısmını kurtarır ve çatışmalar durur. Ermenistan’da böyle bir gelişme sonrasında iktidar devrilir. Pazarlık masasında Bakü’nün eli güçlenir. 3) Azerbaycan Karabağ ve işgal edilmiş toprakların tamamını alır. Kafkasya’da tüm denge değişir. Bunun gerçekleşmesi en zor seçenek olduğunu vurgulamak gerekir. Tüm bu seçenekler Azerbaycan’ın bölgesel çapta tüm dengeleri gözeten bir siyaset ve dış politika uyguladığını gösteriyor.”

Özkan ayrıca, otoriter bir şekilde yönetilen Azerbaycan‘ın, Ermenistan‘a göre Rusya ve diğer bölge ülkeleriyle daha iyi ilişkiler kurduğunu belirtti: “Küçük bir ülkenin, çıkarlarına aykırı olarak gördüğü statükoyu değiştirmek için dengeler üzerinden kurduğu bu strateji başarılı olacak mı? Bunu zaman gösterecek.”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus