Polonya donanması, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma “Tallboy” isimli bombayı imha etmek için operasyona başladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Polonya donanması, bugün (12 Ekim) Baltık Denizi’nde bulunan, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma 5 tonluk bombayı etkisiz hale getirmek için operasyon başlattıklarını açıkladı. 

1945 yılında Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından, bir Nazi savaş gemisine düzenlenen saldırıda kullanılan “Tallboy” isimli deprem etkisi yaratan sismik bomba, önceki yıl Polonya’nın Swinoujscie liman kenti yakınlarında yapılan taramada keşfedilmişti.

Polonya donanmasından Grzegorz Lewandowski, Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, “Dünyada bir ilk. Hiç kimse bu kadar iyi korunmuş ve su altındaki bir Tallboy’u etkisiz hale getirmedi” dedi.

Yetkililerin yaptığı açıklamada, beş gün sürecek bomba imha çalışmasından önce, kentte yaşayanların tahliye edileceği ve kentin deniz trafiğine kapatılacağı belirtildi. 

Lewandowski, operasyonla ilgili, “İlk iki veya üç gün hazırlık yapılacak. Bomba imha dalgıçlarımız, kanalın dibinde gömülü olan bombanın etrafını temizleyecekler. Bu çok hassas bir iş. En ufak bir titreşim bombayı patlatabilir” dedi. Ayrıca, bombanın kontrollü şekilde patlatılması esnasında 500 metre uzakta bulunan bir köprünün yıkılabileceğini belirtti. 

Donanma dalgıçları, bombayı etkisiz hale getirmek için uzaktan kumandalı bir cihazla, “parlama” adı verilen bir teknik kullanacak. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan en güçlü bomba türlerinden biri olan Tallboy, yaklaşık 6 metre uzunluğunda ve 2,4 ton patlayıcıya sahip.

Derleyen: Meryem Zelal Direkçi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus