KLİMİK Derneği: “Gripten korunmak için en etkili yol aşı, tüm risk gruplarına aşı temini için çalışılmalı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkarı Derneği (KLİMİK), grip aşısı hakkında bir açıklama yaptı. Kış aylarına girilmesiyle koronavirüsle birlikte tüm solunum infeksiyonlarının artmasının beklendiği belirtilen açıklamada, influenzadan (grip) korunmanın en etkili yolunun aşı olduğu vurgulandı.

“Gebeler, obezler, 65 yaş üzeri yetişkinler grip aşısında önceliği olan gruplar”

Dernek, koronavirüse karşı alınan bireysel ve toplumsal önlemlerin gribin bulaşmasını engelleyeceği, dolayısıyla bu kış grip hastalığının önceki yıllara göre daha az görüleceğine dair bilimsel öngörüler olduğunu söyledi. Fakat az sayıdaki grip vakasının bile sağlık sistemindeki kapasiteyi zorlayacağı ve grip olan kişilerin koronavirüse yakalanmaları halinde hastalığı daha ağır geçirecekleri, dikkat çekilen diğer konular oldu. Gebeler, 6-59 ay arası çocuklar, 65 yaş üzeri yetişkinler, kronik hastalığa sahip olanlar, bağışıklığı baskılanmış hastalar, 6 ay – 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin tedavisi alanlar, ileri derecede obez kişiler, sağlık personeli, 6 aydan küçük çocuklarla temaslı olanlar, 5 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerle temaslılar grip aşısında önceliği olan gruplar olarak açıklandı.

“Ülkemizde grip hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçların teminiyle ilgili bir sorun söz konusu değil”

Yapılan açıklamada ayrıca artan talep nedeniyle tüm dünyada grip aşısı eksikliği yaşandığına da vurgu yapılarak şöyle denildi: “Grip hastalığında, Kovid-19’dan farklı olarak, erken dönemde (ilk 48 saat) başlandığında çok etkili olan antiviral ilaçlar (nöraminidaz inhibitörleri) bulunmaktadır. Ülkemizde bu ilaçların temini ile ilgili bir sorun sözkonusu değildir. Bu koşullarda, tüm risk gruplarına aşı temini için çalışılmalı, temin edilen aşılar en riskli gruplardan başlanarak daha az riskli gruplara uygulanacak şekilde bir planlama yapılmalıdır.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus