Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: AB, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği koronavirüs aşılarının aralık ayında onaylanmasına yeşil ışık yaktı, Meksika’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Avrupa Birliği (AB), Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği koronavirüs aşılarının aralık ayında onaylanmasına yeşil ışık yaktı. Meksika’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı. Hindistan’da koronavirüs vakalarının sayısı 9 milyonu geçti, başkent Yeni Delhi’de mezarlıkların kapasitesi dolmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC), “Şükran Günü’nü evinizde, birlikte yaşadığınız insanlarla kutlayın” uyarısı yaptı. ABD’nin en kalabalık eyaleti Kaliforniya’da akşam 10 ile sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İngiltere’de salgın nedeniyle alınan önlemlerle birlikte Londra sokaklarında taksi kalmadı. Brexit kapsamındaki yüz yüze ticaret görüşmeleri koronavirüs nedeniyle askıya alındı. Güney Avustralya, karantina önlemlerini planlanandan daha erken sonlandırma kararı aldı. Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberlerini, Özge Çakır Somlyai derledi. 

AB, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği koronavirüs aşılarının aralık ayında onaylanmasına yeşil ışık yaktı

Avrupa Birliği (AB), Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen ve yüzde 90 ile 95 oranında etkili olduğu kanıtlanan koronavirüs aşılarının aralık ayında onaylanmasına yeşil ışık yaktı. 19 Kasım Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, her iki aşının da yıl sonundan önce onaylanabileceğini ve bu sayede AB içinde dağıtımının başlayabileceğini söyledi. 

Komisyon başkanı ayrıca, Avrupa İlaç Kurumu’nun (EMA), koronavirüse karşı etkili aşılara ilişkin değerlendirmelerle ilgili güncellemeleri eşzamanlı olarak takip edebilmek için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile günlük görüşmeleri sürdürdüğünü belirtti ve “Bütün prosedürler sorunsuz bir şekilde ilerlerse EMA, aralık ayının ikinci yarısından itibaren Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen aşıların Avrupa’da dağıtımı için şirketlere koşullu pazarlama yetkileri verebilir” dedi. 

Son günlerde özellikle Macaristan’ın ilgi gösterdiği, Rusya’da geliştirilen koronavirüs aşısının AB üyesi ülkelerde kullanımıyla ilgili bir soruya cevaben von der Leyen, “Bütün aşıların EMA’nın yetkilendirme sürecinden, tamamen şeffaf bir şekilde geçmesi gerekiyor” diye konuştu.  

Avrupa Komisyonu, potansiyel koronavirüs aşılarının ön siparişi için şimdiye kadar İsveç-İngiliz firması AstraZeneca, ABD şirketi Johnson & Johnson, Fransız-İngiliz ikilisi Sanofi-GSK, ABD-Alman ikilisi Pfizer-BioNTech ve Alman CureVac olmak üzere beş şirketle sözleşme imzaladı. 

Meksika’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini aştı 

Meksika’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, 19 Kasım Perşembe günü 100 binin üzerine çıktı. Böylece Meksika, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Brezilya ve Hindistan’ın ardından virüsten kaynaklanan ölümlerde 100 bin barajını geçen dördüncü ülke oldu. 

Meksika Sağlık Bakanı Yardımcısı Hugo Lopez-Gatell, düzenlediği basın toplantısında, “Bugün Meksika’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren 100 binden fazla insan var” dedi. Ülkenin sağlık bakanlığı, perşembe günü 576 kişinin daha virüs nedeniyle öldüğünü açıkladı. 

128 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede toplam vakaların sayısı bir önceki güne kıyasla 4 bin 472 artarak 1 milyonu aştı. 

Hindistan’da vaka sayısı 9 milyonu geçti, başkent Yeni Delhi’de mezarlıkların kapasitesi dolmaya başladı 

Resmi rakamlara göre ABD’den sonra dünyanın salgından en çok etkilenen ikinci ülkesi Hindistan’da, tespit edilen koronavirüs vakalarının sayısı 9 milyonu geçti, 132 binden fazla insan virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

Geçen ay kaydedilen günlük vaka sayılarında ufak da olsa bir düşüş görülen Hindistan’da son dönemde günde ortalama 45 bin yeni vaka tespit ediliyor. Kışın fosil yakıtların kullanımına bağlı olarak artan hava kirliliğiyle birlikte salgın, özellike ülkenin başkenti Yeni Delhi’de hızla yayılıyor. 

Yeni Delhi’de tespit edilen vakaların sayısı 70 bine ulaşmak üzere. Perşembe günü megakentin yönetimi, salgını kontrol altına alabilmek umuduyla, maske kullanmayanlara uygulanan para cezalarını dörde katladı. 

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan mezar kazıcı Mohammed Shamim, Yeni Delhi’nin en büyük mezarlıklarından birinde gömü alanının hızla tükendiğini söyledi. Shamim, “Salgının başlangıcında, 100-200 ölü gömeceğimi ve bununla biteceğini düşündüm. Ama mevcut durum hayal bile edemeyeceğim kadar kötü. Sadece 50-60 cenaze için yerim kaldı. Onlar dolunca ne olacak? Hiçbir fikrim yok” dedi. 

ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri’nden (CDC) Şükran Günü öncesi koronavirüs uyarısı: “Evinizde, birlikte yaşadığınız insanlarla kutlayın” 

ABD, son 24 saatte 183 bin yeni koronavirüs vakası kaydederek, bir rekora daha imza attı. Artan vaka ve hastaneye yatan hasta sayısı nedeniyle perşembe günü bir bildiri yayımlayan ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC), ABD’lileri yaklaşan Şükran Günü tatili süresince seyahat etmemeleri ve birlikte yaşadıkları aileleri dışında akraba ziyaretlerinden kaçınmaları konusunda uyardı

CDC’nin internet sitesinde yayımlanan kılavuzda, “Şükran Günü’nü kutlamanın en güvenli yolu birlikte yaşadığınız insanlarla evde vakit geçirmek” denildi. Kılavuzda, ABD’liler “arkadaşlarla hatta aynı evde yaşamadıkları aileleriyle bir araya gelmenin de virüs bulaştırma riskini artıracağı” noktasında uyarıldı. 

Yetkililer, yalnızca geçen hafta içinde bile hastaneye yatan hasta sayısındaki artışı endişeyle karşılarken bu nedenle daha güçlü tavsiyelerde bulunma ihtiyacı hissettiklerini söyledi. 18 Kasım Çarşamba günü itibarıyla, ABD genelinde yeni vakaların yedi günlük ortalaması, yüzde 77’lik bir artışla 162 binin üzerine çıktı. 

CDC Yöneticisi Dr. Henry Walke, “Bu kritik evrenin ortasına denk gelen Şükran Günü tatilinde ABD’lilere seyahat etmekten kaçınmalarını öneriyoruz. Endişeliyiz. Endişemiz yalnızca uçaklara, trenlere, otobüslere yönelik değil, aynı zamanda ulaşım merkezleri, bekleme alanları da risk oluşturuyor. Otobüse ya da uçağa binmek isteyen insanlar sıraya girdiklerinde fiziksel mesafeyi korumak çok daha zor hale geliyor” dedi. 

ABD’nin en kalabalık eyaleti Kaliforniya’da artan vaka sayısından endişelenen yetkililer, 19 Kasım Perşembe gününden itibaren akşam 10 ile sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, “Alarm zilleri çalıyor. Ölümlerin sayısı daha fazla yükselmeden önce virüsü kontrol altına almak ve hastaneye yatışları yavaşlatmak için harekete geçmemiz çok önemli” diye konuştu

Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemlerle birlikte Londra sokaklarında taksi kalmadı

İngiltere’nin başkenti Londra’da sokaklar koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin etkisiyle boşalınca, kentteki taksi şoförleri araç kiralarını ödeyemez oldu. Birçok taksi şoförü, araçlarını kiraladıkları şirketlere iade ediyor. 

İngiltere’de pek çok taksi şoförü, başkent Londra sokaklarında göze çarpan siyah araçlarını filo şirketlerinden kiralıyor. GB Taxi Services adlı filo şirketinin ortaklarından biri Tony Georgiou, “Trafikten çekmek zorunda olduğumuz en az 150-200 araç var. O kadar çok ki artık tam sayısını da bilemiyorum” dedi.

İngiltere’nin Lisanslı Taksi Şoförleri Derneği (LTDA) Genel Sekreteri Steve McNamara, derneğe kayıtlı şoför sayısının salgın sürecinde 20 binden 11 bine kadar düştüğünü söyledi. Taksi şoförlerinin sayısındaki azalmada koronavirüs salgınının “hiç şüphesiz bir numaralı faktör” olduğunu söyleyen McNamara, Uber ve benzeri araç çağırma uygulamalarının taksiciliği koronavirüs kadar etkilemediği görüşünde.

LTDA’nın hesaplamalarına göre, Londra’da çalışmaya devam eden taksiciler, salgın öncesinde elde ettikleri gelirin yüzde 20’sini ancak kazanabiliyor. McNamara, “Haziran ayından bu yana beş ile altı bin arasında araç kaybettik” dedi. Bazı sürücülerin salgın sürecinde de açık kalabilen süpermarket zincirleri için taşımacılık yapmaya başladığını belirten McNamara, taksiciliği bırakmak zorunda kalan birçok şoförün işsiz kaldığını söyledi. 

Brexit kapsamındaki yüz yüze ticaret görüşmeleri koronavirüs nedeniyle askıya alındı 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, 19 Kasım Perşembe günü, AB blokundan bir müzakerecinin koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığı gerekçesiyle yüz yüze yapılması planlanan Brexit ticaret görüşmelerinin askıya alındığını açıkladı. 

Bu hafta Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan görüşmelere, gelecek hafta Londra’da devam edilmesi planlanıyordu. İngiliz bir sözcü, alt düzey yetkililerle görüşmelerin şimdilik internet üzerinden devam edeceğini söyledi. 

Gelişmeyi Twitter hesabından duyuran Başmüzakereci Barnier, “Ekibimdeki müzakerecilerden birinin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı. Bizim seviyemizdeki görüşmeleri şimdilik askıya alma kararı aldık. Diğer ekipler, yönergelere uygun bir şekilde, hız kesmeden çalışmaya devam edecekler” yazdı

Güney Avustralya, karantina önlemlerini planlanandan daha erken sonlandırma kararı aldı

Avustralya’nın Güney Avustralya Eyaleti Başbakanı Steven Marshall, iki milyona yakın nüfusa sahip eyalette salgın endişesiyle aldıkları karantina önlemlerini planladıklarından iki gün önce, 21 Kasım Cumartesi günü sonlandıracaklarını açıkladı. Marshall, bir pizza salonunda kendisine koronavirüs bulaştığını iddia eden birinin yetkilileri endişelendirdiğini, durumun sanıldığı kadar ciddi olmadığının daha sonra anlaşıldığını belirtti. 

Ancak detaylı inceleme sonucu, başka bir restoranda yarı zamanlı çalışan birinin, koronavirüsü bir meslektaşından kaptığını ortaya çıkardı. Marshall, “Woodville Pizza ile bağlantılı, yakın temasta olduğunu belirten birisi, temas takip ekiplerimizi yanılttı. İfadesi ikna edici bulunmayan kişinin son günlerdeki aktiviteleri takip edildi. Yanlış beyanatta bulunduklarından artık eminiz” dedi. 

Yetkililer, karantinanın yine de gerekli olabileceğini düşündüklerini, geçen birkaç gün içinde pizza salonunda bulunanların koronavirüs testi yaptırmalarını tavsiye ettiklerini söyledi. 18 Kasım Çarşamba günü okulların, mağazaların, barların, fabrikaların ve paket servis hizmeti dahil restoranların tamamen kapandığı Güney Avustralya’da, 21 Kasım Cumartesi günü hayat normale dönecek. 

Çarşamba gününden itibaren uygulanan ve negatif sonuç veren on binlerce koronavirüs testi, virüsün toplulukta yayılmadığına işaret ediyor. Testlerden yalnızca 25’inin sonucu pozitif çıktı. Eyalet halkı, yetkililerin karantina önlemlerini alırken aceleci davrandığını düşünüyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus