Joe Biden ABD halkına birlik mesajı verdi: “Birbirimizle değil, virüsle savaştayız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 46. başkanı seçilen Joe Biden, çarşamba günü (25 Kasım) yaptığı konuşmasında halktan, getirilen seyahat ve toplanma kısıtlamalarını ihlal etmemek koşuluyla Şükran Günü’nü kutlamalarını istedi.

ABD’de bugüne kadar 12 milyondan fazla koronavirüs vakası tespit edildi ve 260 binden fazla insan hayatını kaybetti. Veriler bu kadar yüksek olduğu için bazı kısıtlamalar getirildi. Biden çarşamba günü yaptığı konuşmasında halkı birlik olmaya çağırdı, “Birbirimizle değil, virüs ile savaşta olduğumuzu hatırlamalıyız” dedi.

Göreve 20 Ocak 2021 tarihinde başlamak için hazırlıklarını sürdürdüğü Kuzey Karolina eyaletine bağlı Wilmington şehrinde konuşan Biden, 18 Aralık 1877’deki ilk resmi Şükran Günü kutlamasını hatırlatarak, şunları söyledi: “George Washington o günü çok kötü şartlar ve yoksunluk altında geçirdi. O tarihte İngiltere ile savaştaydık. Yiyecekleri, kıyafetleri, barınakları yok, uzun ve zorlu bir kışa hazırlanıyorlardı… Acılara rağmen, milletin ruhunu şekillendiren hürmet ve karakter gösterdiler. İnanç, cesaret, fedakârlık, ülkeye hizmet, birbirlerine hizmet ve acı karşısında bile minnettarlık, Şükran Günü’nün Amerika’daki anlamı olmuştur.”

Ulusal hatıradan kişisel hatırasına geçen Biden, ilk Şükran Günü’nü 1972 yılında bir araba kazasında hayatını kaybeden eşi ve kızı olmadan geçirdiği söyledi ve “O ilk Şükran Günü’nü hatırlıyorum. Boş sandalye, nefesini kesen sessizlik. Anlatması gerçekten zor. Umut etmek, anlamak çok zor” diye konuştu.

Halkın kutuplaştığı bu zamanlarda birlik ve beraberlik çağrısını yineleyen Biden, “Gelin demokrasinin kendisi için şükredelim. Demokrasimiz bu yıl test edildi. Amerikan halkı göreve hazır. Acıdan imkan doğar. Hüsrandan ilerleme. Ayrılıktan ise birlik doğar” dedi. 

Derleyen: Sema Kahriman

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus