İstanbul’da özel halk otobüsü sistemi kalktı, tüm otobüsler İETT’ye bağlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) ile İstanbul’a hizmet sağlayan özel halk otobüsü şirketleri (ÖHO) arasında dönüşüm anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, özel halk otobüsleri artık İETT çatısı altında hizmet verecek. İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dönüşümün ilkbaharda tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

İstanbul Florya’daki İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Yerleşkesi’nde düzenlenen imza töreninde, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Tarık Safi, İstanbul Özel Halk Otobüsleri (ÖHO) Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, Mavi Marmara Ulaşım A.Ş. Başkanı Ramazan Gürler, Öztaş A.Ş. Başkanı Mehmet Tekin ve Yeni İstanbul Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Beşir yer aldı. 

Halk otobüslerinin dönüşümü projesini hayata geçiren ekipte yer alanlara teşekkürlerini ileten İmamoğlu, “Başından beri savunduğumuz bir sistemi anlatmak isterim. O da şu: Müzakere, istişare. Adına ne derseniz deyin, diyalog kurma anlamında, sağlıklı bir masa kurulduğunda, istenilen sonuca ulaşılabiliyor” dedi. “Bizim geçmişten bugüne, hiçbir kurumun ya da bireyin elde ettiği hakkı yok etmek, yok saymak gibi bir davranışımız asla olamaz” diyen İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

İmamoğlu: “Biz, adaleti, hizmeti, eşitliği savunan insanlarız”

“Biz, adaleti, hizmeti, eşitliği savunan insanlarız. Biz, var olan haklarını koruyan; ama günün koşullarında, çağın koşullarında 16 milyon insanın daha iyi hizmet alması konusunda da yenilikleri mutlaka masaya koyup, tartışmak zorunda olan da bir yönetimiz. Burada yaptığımız şey tam da buydu. Halk otobüslerimizin, tek bir sistem içerisine girip, sistemin içinde hizmet vermesini sağlamak, bu yatırımı yapan her arkadaşımızın aslında işine gelmelidir. Sizler, İstanbul taşımacılık sisteminin, geçerli, denetimli ve aynı zamanda güvenli birer parçası haline geldiniz. Birincisi bu. İkincisi; aslında biz, maddi olarak baktığınızda risk alıyoruz. Ancak esas olan; biz, vatandaşımızın en iyi hizmeti almasını sağlamakla yükümlü olduğumuzun altına imza atmış oluyoruz. Bir başka boyutu; özel halk otobüsü yatırımı yapan şirketlerin ve kişilerin de yine kendi içinde de adaletli bir sistemi yönetme biçimine katkı sunmuş oluyoruz. Çok değerli bir işe imza attık hep beraber.”

“Çağın kurallarına uygun yönetim”

İstanbul’un genel anlamdaki en büyük sorununun deprem, İstanbul halkının her gün hissettiği en önemli sorununun da ulaşım olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Hep beraber, elbirliği ile bu sürece çözüm bulmakla yükümlüyüz. Bunun içinde metro yatırımı, deniz taşımacılığı; otobüslerimiz, minibüslerimiz ve taksiler de var. Bunu çağın kurallarına, gelişen nüfusa, yeni neslin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre düzenlediğimiz takdirde, bu işi yapan insanlar da ekmeğinden memnun olur. Bu işi yöneten insanlar da yaptığı işten kıvanç duyar” dedi.

Projeyi, masaya getirildiği ilk andan beri desteklediğini belirten İmamoğlu, ilkbaharda dönüşümün tamamlanmış olmasını beklediklerini söyledi.

“16 milyon insanımız, otobüsünde huzurlu, güvenli, bütün ahlaki kurallara uygun seyahat edebilsin”

Dönüşümün tam olarak gerçekleşmesinden sonra İstanbul’da aynı renkte ve hizmet kalitesinde otobüslerin dolaşacağını belirten İmamoğlu, “İnanıyorum ki sizin gibi kıymetli yöneticilerimiz, her biriniz, gözünüz, kulağınız gibi sistemi denetler olacaksınız. Aslında her biriniz; bizim kıymetli yöneticimiz, müfettişimiz gibi davranacaksınız. Ben, buna inanıyorum. Dolayısıyla biz istiyoruz ki, 16 milyon insanımız, otobüsünde huzurlu, güvenli, bütün ahlaki kurallara uygun seyahat edebilsin. Bunu da sizler bizler elbirliği ile sağlayalım. Çok mutlu oldum, başarılar diliyorum. İnşallah bu işbirliği, farklı meslek kuruluşlarına, dallarına ya da farklı ulaşım araçlarına da örnek olur. Gerçekten sistemi bütünleştirmek, entegre etmek ve bir bütün gibi süreci yönetebilmek, büyük bir kabiliyet olacak İstanbul adına” diye konuştu. 

İmza töreni öncesinde konuşan İETT Genel Müdürü Alper Bilgili de şunları söyledi: “Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığımız özel halk otobüslerinin dönüşümü projemizde, bugün bir sonuca vardık. Şirketlerimizle karşılıklı anlaşarak, önümüzdeki günlerde İstanbul’da hizmet veren tüm otobüslerin İETT çatısı altında, esnek bir planlamayla yönetilmesine dair bir anlaşma imzalayacağız bugün. Hayırlı olmasını diliyorum hem İstanbul’umuza hem de kurumumuza, belediyemize ve şirketlerimize.” 

ÖHO Esnaf Odası Başkanı: “Kendi cebimize çalışmadığımız için çok fazla yolcu almaya gerek kalmayacak”

Bilgili’nin ardından söz alan İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık ise özel halk otobüsü taşımacılığında 40-50 yıllık geleneği değiştirdiklerini belirtti: “Yolcu hasılatına dayalı ücret toplama sistemini, yolcunun türevine veya çeşitliliğine bakmaksızın, İBB ve İETT ile yaptığımız anlaşma gereği, bunu kilometre başı bir ücret ödemeye dönüştürüyoruz. Bu, ne kazandıracak? İBB ve İETT’ye esnek planlamayı kazandıracak, her yere, her aracın gidebilmesini kazandıracak, her şekilde çalışmasını kazandıracak. En önemlisi, yolcuya ne kazandıracak? Yolcunun kaliteli toplu taşıma yapmasını, daha güvenilir toplu taşıma yapmasını sağlayacak, kendi cebimize çalışmadığımız için araçlarımızın çok fazla hızlı gitmesine gerek kalmayacak, çok fazla yolcu almamıza gerek kalmayacak. Başkanımızın da dediği gibi, ‘16 milyon için çalışıyoruz’ sloganına da uygun şekilde yolcuyu memnun edeceğiz.” 

Dönüşüm anlaşmasından sonra ne olacak?

İETT koordinasyonunda, esnaf temsilcileri, meclis üyeleri, hukukçularla birlikte 30’a yakın toplantı ve çalıştay gerçekleştirildi. Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar, meyvesini verdi ve İBB Meclisi’nin geçen eylül ayındaki oturumunda alınan kararla, İstanbul’da, özel halk otobüsü sistemi kaldırıldı. İstanbul’daki toplu taşıma sistemini kökünden değiştiren sistemle, özel halk otobüsleri ile iştirak şirketlerine ait otobüsler, İETT çatısı altında birleşti. Toplu ulaşım otobüslerin mevcut kapasitesinin en verimli şekilde kullanılması amacıyla işletme modelinin yeniden yapılandırılmasını içeren kararla, 3 bin 41 özel halk otobüsü ve 930 İstanbul Ulaşım A.Ş. otobüsü, hizmet alımı ve araç kiralama sistemiyle İETT tarafından işletilmeye başlanacak. 

Yeni sistemde tüm araçlara, bilgisayar ve takip sistemi takılacak. İETT, bütün otobüsleri canlı olarak denetleyebilecek. “Mobiett” ve “Atayol” yazılım sistemiyle vatandaşlar araç doluluklarını önceden görebilecek. Araç içinde yaşanan sorunlar, anında İETT filo takip sistemine bildirilecek ve otobüse canlı bağlanılarak müdahale edilebilecek. Yeni nesil otobüslerde, yalnızca İstanbul Ulaşım Akademisi’ndeki eğitimini tamamlayan şoförler çalışabilecek. Her şoföre belirli bir puan sistemi getirilecek. Vatandaş memnuniyeti, güvenli sürüş ve diğer teknik kriterler ile puanını yükselten şoförlere, ilave ödüller verilecek. Vatandaştan yoğun şikayet alan, trafik güvenliğini ihlal eden, yolcuyu tehlikeye atan şoförler ise belli bir puanın altına düştüğünde, sistem dışına çıkarılacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus