Murat Yetkin yazdı: İyi polis, kötü polis oyunuyla reform vaatleri ve AB

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, hükümetin reform vaatlerine ilişkin Yetkin Report’ta “İyi polis, kötü polis oyunuyla reform vaatleri ve AB” başlıklı bir yazı yayımladı.

“Önce size Ankara’da hükümet çevrelerinde şu günlerde hâkim anlayışı bir cümlede özetleyeyim: ‘İşleri toparlamak için reform yapmaya mecburuz ama ipleri elimizden kaçırmayacak kadar yapalım.’ İyi polis, kötü polis benzetmesine gelmeden bu özeti vermemin bir gerekçesi var” diye yazan Yetkin, şöyle devam etti:

“Bu açıdan baktığınızda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun reformlar Avrupa Birliği ile ‘pozitif atmosfere katkı sağlayacaktır’ cümlesini kurması da uygulamayla çelişkili olmaktan çıkıyor, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Bizim arkadaşlar kızıyor ama yüksek faize karşıyım’ demesi de. Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu hakkında ikinci kez ‘hak ihlali’ kararı vermesi karşısında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, sanki muhalefetteymiş de iktidardan talep ediyormuş gibi ‘Mahkemeler AYM kararlarına uymalıdır’ demesi de. Hatta Erdoğan’ın eleştirilere gülüp geçerek önceki İstanbul Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan’ı AYM üyesi ataması bile. Bütün bu olan biten bende bir tek çağrışım yapıyor: iyi polis kötü polis oyunu.”

Murat Yetkin’in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus