Murat Yetkin yazdı: Karşı çıkan herkesi susturarak, kapı dışarı ederek…

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, Yetkin Report’ta “Karşı çıkan herkesi susturarak, kapı dışarı ederek…” başlıklı bir yazı yayımladı. Yazıya Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için söylediği “Partisini bu duruma düşüren zat, kendisine karşı çıkan herkesi susturarak, gerekirse kapı dışarı ederek diktatörlüğün dik âlâsını sergilemektedir” cümlesini ele alarak başlayan Yetkin, bu cümlenin Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndan istifaya zorlanmasından iki ay sonra kurulduğuna dikkat çekti.

Arınç’ın, Erdoğan’ın 13 Kasım’da Türkiye’ye artık hukuk ve ekonomi reformu gerektiğini söylemesi üzerine, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın yıllardır tutuklu yargılanmalarına karşı çıktığını hatırlatan Yetkin, yazısına şöyle devam etti:

“Arınç, Erdoğan gibi düşünmediği için AK Parti sisteminden dışlanan ilk isim değildi. AK Parti’nin Erdoğan ve Arınç’la birlikte kuruluş üçlüsünden olan, önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e AK Parti kapıları cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolduğu 2014 Kongresinde kapanmıştı. Gül 2013’te Gezi protestolarının bastırılması yönteminden yolsuzlukla mücadeleye dek bazı konularda Erdoğan gibi düşünmemeye başlamıştı.

Erdoğan, Gül’ün tasfiyesini Ahmet Davutoğlu üzerinden sağladı; kendisi cumhurbaşkanı seçilirken Davutoğlu’nu Başbakan ve parti genel başkanı olarak yerine bıraktı. Ancak Davutoğlu da Erdoğan gibi düşünmemeye başlamıştı. Örneğin Erdoğan, Davutoğlu’nun Ali Babacan ile birlikte hazırladığı siyasetin şeffaf finansmanı projesine ‘İlçe başkanı yapacak kimse bulamazsınız’ diye karşı çıkmıştı. Babacan 2015’te kenara çekildi, Davutoğlu, Binali Yıldırım üzerinden yürütülen bir parti-içi darbeyle 2016’da tasfiye edildi. Yıldırım’ın altındaki koltuk ise, süresi dolmasına bir yıl kala Bahçeli desteğiyle çekildi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu’nu küçümsemeye yönelik sözlerinin, AKP’nin 2019 Yerel Seçimleri’nde önemli büyükşehir belediye başkanlıklarını kaybetmesinden kaynaklandığını belirten Yetkin’in yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus