Metropoll Araştırma: “Halkın yüzde 73’ü, üniversite rektörlerini öğretim elemanlarının seçmesi gerektiğini düşünüyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Metropoll Araştırma, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı (AKP) Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından yaşanan tartışmalar üzerine bir anket yaptı. Araştırmaya göre halkın yüzde 73’ü, üniversite rektörlerini öğretim elemanlarının seçmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Metropoll Araştırma Genel Müdürü Özer Sencar, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör ataması ile başlayan tartışmalar üzerine halkın, rektör atamalarına ve üniversitelerin yönetimine yönelik görüşlerini araştırdıklarını duyurdu. Sencar, anket sonuçlarının bir kısmını Twitter hesabından paylaştı.

Araştırmaya göre halkın yüzde 69’u “eski milletvekili”, “eski milletvekili adayı” geçmişi olan siyasilerin üniversiteye rektör olarak atanmasını doğru bulmuyor.

“Üniversiteler idari ve akademik olarak siyasetten bağımsız olmalıdır” görüşüne, katılımcıların yüzde 75’i “katılıyorum”, yüzde 16’sı ise “katılmıyorum” cevabını verdi.

Halkın yüzde 73’ü üniversite rektörlerini öğretim elemanlarının seçmesini doğru bulurken yüzde 18’i, rektörleri cumhurbaşkanının tayin etmesi gerektiğini düşünüyor.

“İktidar seçmenleri de olanlardan ciddi rahatsız”

Metropoll Araştırma Genel Müdürü Özer Sencar, anket sonuçlarını şöyle yorumladı: “Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlar üzerine, halkın rektör atamalarına ve üniversitelerin yönetimine yönelik görüşlerini araştırdık. İktidar seçmenlerinin bile olanlardan ciddi rahatsız olduğu çok net anlaşılıyor. Halkımızın ezici çoğunluğu rektörlerin atanmasına karşı. Rektörleri öğretim üyelerinin seçmesi isteniyor. Halkımız üniversitelerin idari ve akademik olarak siyasetten bağımsız olmasını istiyor.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus