New York Valisi Andrew Cuomo’nun başı cinsel taciz suçlamaları ile dertte

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’nin New York eyaletinin valisi Andrew M. Cuomo, geçen cumartesi günü (27 Şubat) ikinci kez eski bir yardımcısı tarafından cinsel taciz ile suçlandı. Cuomo, dün (28 Şubat) konuyla ilgili yaptığı açıklamada yanlış anlaşıldığını söyledi ve özür diledi. 

New York Times’da yer alan habere göre eski yardımcısı Charlotte Bennett, New York Valisi Andrew M. Cuomo’nun kendisinin cinsel hayatını sorguladığını, ilişkilerinde tek eşli olup olmadığını ve “daha önce kendisinden yaşça büyük biriyle birlikte olup olmadığını” sorduğunu söyledi. Ardından Cuomo’nun, kendisinin 20’li yaşlardaki bir kadınla ilişki yaşamaya hazır olduğunu söylediğini belirtti. Bennett’in bu iddialarıyla Cuomo, ikinci kez eski bir yardımcısı tarafından cinsel tacizle suçlandı.  

Cuomo yönetiminde, kasım ayında ayrılıncaya kadar, yönetici asistanı ve sağlık politikası danışmanı olarak görev Charlotte Bennett, geçen bahar ve yaz ayları boyunca valinin çeşitli tacizlerine maruz kaldığını anlattı. Yaşanılan olaylardan birinde Bennett, 63 yaşındaki valinin, salgın sırasında yalnızlıktan şikayetçi olduğunu ve kendisine “En son kime sarıldın?” diye sorduğunu söyledi. Annesine ve babasına sarılmayı özlediğini söyleyerek soruyu geçiştirmeye çalıştığını anlatan Bennett, Cuomo’nun sorularını ısrarla sürdürdüğünü belirtti.

Yaşadıklarını bu zamana yakın çevresi dışında kimseyle paylaşmadığını ve kasım ayında görevinden ayrıldığını belirten Bennett, ancak Cuomo’nun “gücünü kullanma” biçimine karşı gelmek istediği için yaşananları kamuoyuyla paylaşmaya karar verdiğini söyledi.  

Cuomo ise bu gelişmenin ardından cinsel taciz iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı ve özür teklifinde bulundu.

Yine New York Times’ta yer alan habere göre Vali Cuomo, pazar günü yaptığı açıklamada, “duyarsız veya fazla kişisel davranmış olabileceğini” ve bazı yorumlarının istemediği şekilde hissettirdiğini söyledi.

Cinsel tacizle ilgili yeni iddialar üzerine büyüyen siyasi eleştirileri durdurmaya çalışan Cuomo, önceki aylardaki özel toplantılarında genç bir kadın yardımcısına “istenmeyen flört olarak yanlış bir şekilde yorumlanabilecek” uygunsuz açıklamalar yapmış olabileceğini kabul etti. 

Cuomo, çok çalıştığı bir dönemde hayatı tamamen işyerinden ibaret olduğu için çalışanlarıyla kişisel hayatları ve ilişkileri hakkında konuştuğunu, iddiaların da esasında bu durumun bir yansıması olarak, yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığını öne sürdü.

Cuomo, “Söylediğim bazı şeylerin istenmeyen bir flört olarak yanlış yorumlandığını kabul ediyorum. Herhangi birinin böyle hissettiği ölçüde, bunun için gerçekten üzgünüm” dedi. 

Vali tarafından yapılan bu açıklama, Bennett’in ve geçen hafta başka bir eski yardımcısı Lindsey Boylan’ın suçlamalarının ciddiyetini yansıtıyor. Salgın sırasında ulusal bir lider imajına bürünen Cuomo, kendi davranışının bağımsız bir şekilde soruşturulmasını istedi.

Derleyen: İlayda Öykü Biberoğlu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus