Meksika, kenevir ve esrarı serbest bırakıp dünyanın en büyük uyuşturucu pazarı olmaya hazırlanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Meksikalı milletvekilleri, eğlence amaçlı esrarın yasallaştırılması için onaya sunulan bir yasayı 10 Mart Çarşamba günü onayladı. Yasanın yürürlüğe girmesi için Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un onayına gitmesi için senatodan geçmesi gerekiyor. Yasanın kabul edilmesi, sık sık ağır uyuşturucu savaşlarının yaşandığı ülkeyi “küresel çapta en büyük esrar pazarı” haline getirirken Amerika Birleşik Devletleri’ni de esrarı yasal olarak satan iki komşu ülke arasında bırakacak.  

Meksika Parlamentosu’nun alt kanadında tartışılmaya başlanan ve 316’ya karşı 129 oyla kabul edilen kanun teklifi, ülkenin tıbbi esrarı yasallaştırmasından yaklaşık üç yıl sonra geldi. Yasa tasarısına göre, yetişkinlerin esrar içmesine ve izin alarak evde az miktarda kenevir bitkisi yetiştirmesine izin verilecek. Ayrıca, küçük çiftçilerden ticari yetiştiricilere kadar üreticilere mahsulü yetiştirmeleri ve satmaları için de lisanslar verilecek.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador‘un da desteklediğinin sinyallerini verdiği tasarının Başkan’a gönderilmeden önce senatodan geçmesi bekleniyor. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde Meksika, Kanada ve Uruguay’ın içinde bulunduğu Amerika kıtasında esrarı yasallaştıran ülkeler listesine girerek bölgedeki yasallaştırma hareketine ivme katacak.

Derleyen: Hande Sena Kandemir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus