Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs tedbirlerine ilişkin konuştu: “Şehirlerimizdeki mevcut uygulamalar bir süre daha devam edecek”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün (15 Mart) kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. Koronavirüs salgını tedbirlerine ilişkin, önceki kabine toplantısında alınan kararlara devam edileceğini söyleyen Erdoğan, “Şehirlerimizdeki uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakından takip etme kararı aldık. Tedbirlere uymazsak kısıtlamalar geri gelir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Mevcut uygulamalar bir süre daha devam edecek”

Bazı illerde kontrollü normalleşme süreciyle vaka artışı yaşandığını ancak bu artışın hastaneye yatış sayısına yansımadığını belirten Erdoğan mevcut uygulamaların bir süre daha devam edeceğini, gerektiği takdirde kısıtlamaların tekrar getirileceğini söyledi. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Kimi illerimizde görülen nisbi vaka yükselişlerimize rağmen, bu artışın hastaneye yatış sayısına sınırlı biçimde yansımasını da sevindirici olarak değerlendiriyorum. Vaka, ağır hasta ve vefat sayılarını belli bir rakamın altına düşürmemiz gerekiyor. Aksi takdirde biz ülke içinde her yeri açsak, dünyayla irtibatımız kesik olacağı için bu bir anlam taşımaz. Mevcut uygulamaları bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Milletimizin yeni normalleşmenin heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların, yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu hatırlatmak istiyorum. Tedbirlere özellikle uyulmasıyla, ilgili denetimleri daha sıkı şekilde yürüterek süreci yakından takip edeceğiz.”

“11 milyon 500 bin koronavirüs aşısı yapıldı”

Aşılamanın başlangıcından bugüne kadar 11 milyon 500 bin aşı yapıldığını belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Dünyada aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasındayız. Bugün itibariyle 11 milyon 500 bine ulaştı. Aşılamada dünyada beşinci sıradayız. Yerli aşı hazır hale gelene kadar, yurt dışından aşı alımını sürdüreceğiz.”

“Koronavirüs teşhisi yapabilen laboratuvar sayısı 461’e yükseldi”

Türkiye’nin salgın döneminde maske ve solunum cihazı sıkıntısı yaşamadığı söyleyen Erdoğan, “Bu süreçte koronavirüs teşhisi yapabilen laboratuvarlarımız 461’e yükseldi. Filyasyon ve izolasyon takip sisteminin kısaca HES dediğimiz Hayat Eve Sığar uygulamasını hayata geçirdik. Yüksek öğretim kurumlarımızın bir kısmını karantina merkezine dönüştürdük, 122 bin insanımıza hizmet verdik. Gelişmiş ülkeler maske sıkıntısını aşamamışken biz rekor sürede yerli solunum cihazları ürettik ve 20 ülkeye bu cihazları ihraç ettik” dedi.

“Kısa çalışma ödeneği mart sonunda bitiyor”

“Salgın döneminde kısa çalışma ödeneğinin kapsamını genişlettik, şartlarını kolaylaştırdık. Bu dönemde 3 milyon 700 bin çalışanımıza 30 milyar TL’yi bulan tutarda kısa çalışma ödemesi yaptık. Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı mart sonunda bitiriyoruz. Ve ücretsiz izne çıkarılan 2 milyon 500 bin çalışanımıza 10 milyon TL’ye yakın nakdi ücret desteği ödedik. İşsizlik ödeneği kapsamında 1 milyon kişi 5,5 milyar TL ödeme gerçekleştirdik. Normalleşme desteği ile 3,6 milyar TL’den fazla prim mahsuplaşması imkânı sağladık.”

“Türkiye’yi salgınla hızlanan yeni küresel siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yere çıkarmakta kararlıyız”

İnsan Hakları Eylem Planı ve ekonomideki yeni reform programlarıyla ilgili konuşan Erdoğan, programların uygulama sürecinde her türlü eleştiriye açık olduklarını belirtti. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Hukuk alanındaki reform gündemimizi içeren İnsan Hakları Eylem Planımızı daha önce açıklamıştık. Geçtiğimiz cuma günü ekonomideki yeni reform programımızı kamuoyuyla paylaştık. Ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam, ihracat temelinde büyütecek bir yol haritası oluşturmak bu programın amacıdır. Reform programımızı her alanda olduğu gibi ekonomide istikrar ve güveni sağlayacak adımları tesis ettik. Ekonomide makro politikalarımızı yapısal tedbir ve dönüşümlerle destekliyoruz. Kamu maliyesi, enflasyon, finans sektörü, cari açık ve finans konularında çok sayıda yeni düzenlemeyi hayata geçiriyoruz. Türkiye’yi salgınla hızlanan yeni küresel, siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yere çıkartmakta kararlıyız. Reform programlarımızın bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracak ve hızlandıracak şekilde planlıyoruz. Tüm tarafların görüşleri ışığında reform programlarımız oluşturulmuştur. Bu programların uygulama sürecinde her türlü yapıcı eleştiriye, katkıya açığız. Ülkemizin hayrına olan her iş gibi reformlarımızı kör husumetle sabote etmeye çalışanları milletimizin takdirine havale ediyoruz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus