HDP’ye kapatma davası: Süreç en az dört ay sürecek, parti kendini feshederse dava düşecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açtı ve hazırlanan 609 sayfalık iddianame mahkemeye gönderildi. Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Levent Köker, Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkındaki kapanma davalarını örnek göstererek sürecin en az dört-beş ay süreceğini söyledi. Köker, ayrıca partinin kendini feshetmesi halinde davanın düşeceğini belirtti.

“Türkiye’nin insan hakları sicili yine kötü etkilenecek”

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Levent Köker, HDP’nin kapatılma istemiyle açılan davada sürecin nasıl işleyeceğini anlattı. Davayı, “Türkiye’nin insan hakları sicili yine kötü etkilenecek” diye değerlendiren Köker, “Bu izlenimim tarihsel bir birikime dayanıyor. HDP’nin selefi olan ve kapatılmış olan partilerin AİHM’ye müracaatlarının hepsi Türkiye aleyhine sonuçlandı. O günkü kapatma gerekçeleri de aynıydı. Bu yönüyle baktığımızda yeni bir Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlaliyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi.

İlk olarak, iddianame AYM tarafından kabul edilmeli

İlk olarak iddianamenin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Köker, süreci şöyle anlattı: “Bu aşamanın geçilebilmesi için, AYM Başkanı bir raportör görevlendirecektir. Raporla birlikte AYM, iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek ve HDP’ye gönderecek. Oradan savunma istenecek. Daha sonra Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in bir mütalası olacak, ondan sonra AYM’nin nihai kararını açıklayacağı bir sürece girilecek.”

DTP ve AKP örneği 

Köker, süreye dair ise önceki parti kapatma davalarını örnek göstererek şunları söyledi: “HDP’nin selefi olan DTP örneği var. O partinin kapatılması hakkında dava açılmasıyla kapanması arasındaki süre tam iki yıl. Böyle bir süreci tahmin edebiliriz. Tabii hızlandırılabilir mi bilmiyorum. Davanın muhatabı olan HDP’nin, bu süreçte çeşitli süre istemleri olacaktır. Bir an önce kararı çıkarmak için düşünen kesimler de yok değil ama bu olağanüstü, darbe dönemlerine özgü yargılama süreci değil herhalde. AKP’nin kapanması hakkında açılan dava çok hızlı sonuçlanmıştı, dört ayda ama unutmayın 2008’deki davanın hızlanmasının arkasında 27 Nisan gecesi yayınlanan e-muhtıra vardı.

HDP kendini feshederse dava düşer

“HDP kendini feshederse, davaya konu olan tüzel kişilik kalmayacağı için AYM tarafından davanın düşmesine karar verilmesi gerekir” diyen Köker, “Siyaset yasağı istenen isimler için de talep düşecektir. Fakat HDP’nin kendisini bu sebeple feshedeceğini zannetmiyorum çünkü HDP’nin kapatılmasını gerektirecek, ikna edici herhangi bir sebep yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak partinin bu şekilde kendini feshetmesini doğru bulmam. AYM, kapatma kararı veriyorsa bunun sonuçlarına da herkes katlanır” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus