Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden aldı, yerine eski Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atadı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün (20 Mart 20201 Cumartesi) Resmi Gazete’de yayımlanan 19 Mart 2021 tarihli kararı ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden alarak, yerine eski AKP Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atadı.

Naci Ağbal 6 Kasım 2020’de, kendinden önceki Murat Uysal’ın ondan önceki Murat Çetinkaya’nın yerine atandığı gibi, yine bir cumartesi günü, cumhurbaşkanı kararı ile Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştı.   

Murat Uysal, 6 Temmuz 2019’da, Murat Çetinkaya’nın yerine Merkez Bankası Başkanlığı’na atanırken, bu değişiklik, “Faiz sebep enflasyon netice” diye ısrar eden Erdoğan’ın faiz indirimi talebine Çetinkaya’nın direnmesi nedeni ile gerçekleşmişti. Murat Uysal, o tarihte %24 olan Merkez Bankası politika faizi oranını %8,25’e kadar indirmiş, kurlar fırlayınca %10,25’e yükseltmişti.

Politika faizi %10,25 iken 7 Kasım 2020’de Uysal gitti, o tarihte Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olan eski Maliye Bakanı Naci Ağbal geldi. Ertesi gün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu.

Ağbal, 10,25’ten aldığı politika faizini önce 15’e sonra 17’ye çıkardı, sonraki iki ayda ise 17’de sabit tuttu. Faizi en son 18 Mart 2021’de %19’a çıkaran Naci Ağbal, ertesi gün de Erdoğan tarafından görevinden alındı. Ağbal görevden alınışını “şükran” ile karşıladı.

Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, 26. Dönem AKP Bayburt Milletvekili. TBMM albümündeki bilgiye göre 23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta doğdu. Bankacı; Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü’nden “denetim uzmanı” olarak mezun olduktan sonra, İngiltere’de Hastings College’ta işletme eğitimi aldı. Yüksek lisansını ve doktorasını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde tamamladı. Esbank TAŞ’de müfettiş yardımcısı, müfettiş, şube müdürü ve genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev aldı. Aynı bankada sırasıyla perakende bankacılıktan, esnaf-KOBİ bankacılığından, kredi politikalarından, insan kaynakları ve organizasyondan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı’nın başkanlığını yürüttü. Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesi. “Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi” ve ‘Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi’ adlı iki kitabı var. Kavcıoğlu, evli ve üç çocuk babası. Kavcıoğlu aynı zamanda, faizi %19’a yükselttiği için iki gündür Naci Ağbal’a yüklenen Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazarı. Kavcıoğlu gazetedeki son yazısında ekonomik reform paketini değerlendirmiş.

Görevden alınan Naci Ağbal da Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu gibi Bayburt doğumlu ve 26. dönem Bayburt Milletvekili’ydi. Ağbal da Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu gibi İngiltere’de işletme eğitimi almıştı.

19 yıllık AKP-Erdoğan iktidarının yedinci MB Başkanı

Naci Ağbal, 18 Kasım 2002’de kurulan ilk AKP hükümetinden itibaren AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarda olduğu 19 yıldaki altıncı Merkez Bankası başkanıydı. Abdullah Gül’ün başbakanlığındaki ilk hükümet işe başladığında Merkez Bankası Başkanlığı koltuğunda Süreyya Serdengeçti (2001-2006) oturuyordu. Serdengeçti’den sonra Durmuş Yılmaz (2006-2011), Erdem Başçı (2011-2016), Murat Çetinkaya (2016-2019), Murat Uysal (2019-2020) ve Naci Ağbal (2020-2021/4 ay 14 gün) bu görevi üstlendi. Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise bu süreçteki yedinci başkan olarak göreve başladı.

Merkez Bankası’nda politika faizi süreci

13 Eylül 2018: %24 (MB Başkanı Murat Çetinkaya)

6 Temmuz 2019: AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizi indirmeye yanaşmayan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alıp, yerine yardımcısı Murat Uysal’ı atadı.

25 Temmuz 2019: %19,75

12 Eylül 2019: %16,50

24 Ekim 2019: %14

12 Aralık 2019: %12

16 Ocak 2020: %11,25

19 Şubat 2020: %10,75

17 Mart 2020: %9,75

22 Nisan 2020: %8,75

21 Mayıs 2020: %8,25

25 Haziran 2020: %8,25

23 Temmuz 2020: %8,25

20 Ağustos 2020: %8,25

24 Eylül 2020: %10,25

22 Ekim 2020: %10,25

7 Kasım 2020: AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden alıp, yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ı atadı.

19 Kasım 2020: %15

24 Aralık 2020: %17

21 Ocak 2021: %17

18 Şubat 2021: %17

18 Mart 2021: %19 

20 Mart 2021: AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden alıp, yerine eski Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atadı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus