ABD’nin, seçimlere müdahale ve siber saldırılar gerekçesiyle Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) önümüzdeki günlerde “seçimlere müdahale etmek” ve “kötü niyetli siber aktivite” gerekçesiyle Rusya’ya yaptırımlar uygulaması bekleniyor. Reuters’in haberine göre, 30 kadar kurumu “kara listeye” alacak yaptırımlar, ABD’de görev yapan yaklaşık 10 Rus yetkiliyi sınır dışı etmeyi de içerecek.

ABD’nin Rusya’ya karşı yaptırımlarını artırmasının bir nedeninin SolarWinds şirketinde meydana gelen ve Rusya’nın sorumlu olduğuna inanılan siber güvenlik saldırısı olduğu tahmin ediliyor. Saldırıda, SolarWinds ile çalışan binlerce şirket ve hükümet dairesinin sistemleri ele geçirilmişti. Yazılım devi Microsoft’un Başkanı Brad Smith saldırıyı, “Dünyanın gördüğü en büyük ve en sofistike saldırı” diye nitelendirmişti.

Yaptırımların diğer sebebi ise Rusya’nın, 2020 ABD Başkanlık Seçimi’ne müdahale ettiği iddiası. Geçen ay paylaşılan bir ABD istihbarat raporunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seçimlere, dönemin ABD Başkanı Donald Trump lehine müdahale etmeye çalıştığı belirtildi.

Yaptırım haberleriyle beraber Rus Rublesi, ABD Doları karşısında yüzde 2 değer kaybetti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus