Dünyadan göze çapan koronavirüs haberleri: Dünya genelinde 905 milyon doz aşı yapıldı, Hindistan’da günlük vaka sayısı 272 bini aştı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Our World in Data (Verilerle Dünyamız) adlı veri tabanına göre dünya genelinde yapılan koronavirüs aşısı sayısı 905 milyonu aştı. Günlük 272 bin yeni vakanın bildirildiği Hindistan’da sağlık sistemi çökme noktasına geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) tüm eyaletlerinde koronavirüs aşıları, 16 yaş ve üzeri herkes için uygun hale getirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı pazartesi (19 Nisan) günü yaptığı açıklamada, dünyadaki ülkelerin yüzde 80’i için, “Seyahat etmeyin” anlamına gelen 4. seviye uyarı yayımlayacaklarını açıkladı.

Our World in Data: “Aşı olan kişi sayısı 905 milyonu aştı”

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nin Our World in Data (Verilerle Dünyamız) adlı veri tabanına göre, 20 Nisan itibariyle dünya genelinde 905 milyonu aşkın kişi aşılandı. Veriler, birçok ülkenin henüz aşılamaya başlamadığını ve aşılamaya başlamayan ülkeler ile kıtalararası aşılama programları arasında ciddi bir farklılık olduğunu ortaya koyarken Afrika kıtasının aşılama programında diğer kıtalara göre geride kaldığı aktarıldı.

Oxford’un derlediği veriler, birçok ülkenin aşılamaya 60 yaş üstü kişilerle başladığını gösterirken dünya genelinde en fazla aşılama yapan ülkenin İsrail olduğu belirtildi. Dünya genelinde kullanılan aşılar iki doz halinde yapılırken şubat ayında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından acil kullanım izni alan Johnson & Johnson aşısı tek doz olarak uygulanıyor.

Yoksul ülkelerin, COVAX aşı programına bağlı olarak 2021 yılının sonuna kadar iki milyar doz aşı almayı umut ediyor.

Hindistan’da günlük vaka sayısı 272 bini aştı

Hindistan’da önceki gün, günlük vaka sayısı 272 bin ve ölüm sayısı bin 619 olarak bildirildi. Vaka ve ölüm sayılarının artmasının yanı sıra Hindistan’da oksijen tüplerinin bitmesi ve hastane kapasitelerinin dolması nedeniyle ülkede “sağlık sisteminin çökme noktasına” geldiği açıklandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın önümüzdeki hafta yapılması planlanan Hindistan seyahatinin ise artan vakalar nedeniyle ertelendiği ve son on gün içinde Hindistan’a seyahat edenlerin ülkeye alınmayacağı belirtildi.  

Hindistan’da en fazla vaka artışının yaşandığı Delhi’nin bir hafta süreyle kapanacağı bildirildi. Delhi Eyalet Başbakanı Arvind Kejriwal, Oksijen tüplerimiz bitti, hastanelerde boş yatak kalmadı, sağlık sistemimiz çökme noktasına geldi. Şimdi bir tecrit uygulamassak çok büyük bir trajediyle karşılaşabiliriz” dedi. Kjriwal, bir hafta boyunca uygulanacak kısıtlamada yalnızca eczane, marketlerin açık olacağını, restoranların ise paket servisi yapabileceğini söyledi.  

Hindistan’da ayrıca Uttar Pradesh, Prayagraj, Lucknow, Varanasi, Kanpur Nagar ve Gorakhpur bölgelerinin 26 Nisan tarihine kadar kapanacağını açıklandı. 

Hindistan’da son 24 saatte bin 762 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve salgında ölenlerin sayısı 180 bin 530’a yükseldi. Ülkede günlük vaka sayısı 272 bine yükselirken toplam vaka sayısı 15 milyonu aştı. 

Aşılama kampanyası ve Hindistan’ın aşı ihracatını azaltmasıyla birlikte ülke genelinde şimdiye kadar aşılanan kişi sayısı 127 milyonu geçti. Hindistan, ABD’nin ve Çin’in ardından en fazla aşılama yapan üçüncü ülke oldu. 

ABD’nin tüm eyaletlerinde aşılar 16 yaş ve üzeri herkese uygun hale getirildi 

ABD Başkanı Joe Biden‘ın geçen ay yaptığı “19 Nisan’a kadar aşılar 16 yaş ve üzeri herkes için uygun hale getirilecek” açıklamasından sonra birçok eyalet aşı programlarını genişletmeye başlamıştı. Son olarak Hawaii, Massachusetts, New Jersey, Oregon, Rhode Island ve Vermont eyaletlerinin de aşıyı 16 yaş ve üzeri herkese uygun hale getirmesiyle birlikte bütün ülkede koronavirüs aşısı 16 yaş ve üzeri yetişkinleri kapsayacak şekilde genişletildi.

ABD Başkanı Joe Biden Pazar (18 Nisan) günü yaptığı açıklamada, “Muazzam ilerleme kaydediyoruz ancak hala bu virüse karşı yarış halindeyiz. Aşılanmayı bekleyen on binlerce Amerikalı var. Herkes üzerine düşeni yapıp aşı randevusu alsın. Böylelikle aileniz ve arkadaşlarınızla güvenli ve mutlu bir 4 Temmuz geçirebiliriz” dedi. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) kullanımına onay verdiği Pfizer/BioNTech aşısı için 16 yaş ve üzeri, Moderna aşısı için 18 ve üzeri yetişkinler, bulundukları bölgelerdeki sağlık merkezlerinden randevu alabilecek. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) dün yaptığı açıklamada, 131 milyon yetişkinin ilk doz aşılarını aldığını duyurdu.  

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu‘nun eski dekanı ve araştırma profesörü Barry Bloom, aşılama kampanyasının çok iyi gittiğini ancak günde 70 bin vakanın bildirildiğini belirterek, “Günde 70 bin yeni vaka kabul edilemez. Daha fazla kişinin aşı olması çok önemli ancak koronavirüs hafiflemedi. İnsanların maske ve sosyal mesafeye dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Günlük dört milyon kişinin aşılandığı ABD’de toplam ölüm sayısı 567 bini aşarken vaka sayısı 32 milyona yaklaştı.

 ABD Dışişleri Bakanlığı: “Dünyadaki ülkelerin yüzde 80’i için ‘seyahat etmeyin’ uyarısı yayımlayacağız”

ABD Dışişleri Bakanlığı pazartesi (19 Nisan) günü yaptığı açıklamada, dünyadaki ülkelerin yüzde 80’i için “seyahat etmeyin” anlamına gelen 4. seviye uyarısı yayımlayacaklarını açıkladı. Seyahat kısıtlaması getirilen ülkeler arasında Çad, Kosova, Kenya, Brezilya, Arjantin, Haiti, Mozambik, Rusya ve Tanzanya dahil olmak üzere yaklaşık 200 ülkeden 34′ünün “Seviye 4: Seyahat Etmeyin” olarak belirlendiği aktarıldı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu riskler ışığında, Dışişleri Bakanlığı ABD vatandaşlarına yurtdışı seyahatlerini gözden geçirmelerini şiddetle önermektedir” denildi.  

ABD, Şengen ülkeleri, İngiltere, Çin, Brezilya, İran ve Güney Afrika’dan gelen ve ABD vatandaşı olmayan kişilerin de ülkeye girişini yasaklamıştı.

Derleyen: Zelal Direkci

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus