Kabine değişikliği: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın “görevine son verildi”, iki yeni bakanlık kuruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinede yaptığı bazı değişikliklere ilişkin kararlar bugün (21 Nisan) Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın görevine son verilirken yerine Mehmet Muş atandı.

Söz konusu atama kararının, Ticaret Bakanlığı’nın dün (20 Nisan), Bakan Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’ın sahibi olduğu Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden bakanlık için 507 bin 880 TL tutarında dezenfektan alındığını kabul etmesinin ertesi günü gelmesi dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı’na yeni atanan Mehmet Muş ise halihazırda AKP İstanbul Milletvekilliği görevini yürütüyordu. Anayasa gereği Muş, bu görevinden ayrılmak durumunda kalacak.

Mehmet Muş

İki yeni bakanlık kuruldu

Cumhurbaşkanlığı atama kararı ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölünerek “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” ve “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” olarak iki yeni bakanlık kuruldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Derya Yanık atanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin getirildi. Böylelikle ikiye bölünen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başındaki Zehra Zümrüt Selçuk‘un bakanlık görevi sona erdi. Son kararla birlikte kabinedeki bakanlık sayısı 16’dan 17’ye yükseldi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus