Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 232 bin 351 ailenin yararlanacağı 100 milyon liralık destek paketi açıkladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal yardım alan vatandaşlar ile koronavirüs salgını sürecinde işini kaybeden veya gelirinden olan sektör çalışanlarına yönelik 100 milyon TL’lik destek paketi açıkladı. Destek paketinden toplam 232 bin 351 aile yararlanacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “İyilik hastalıktan daha bulaşıcıdır” sloganıyla başlattığı toplumsal dayanışma kampanyası, ramazan ayında giderek büyümeye devam ediyor. Salgın döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşların artması üzerine sosyal yardım alan aileler ile bu dönemde işini kaybeden esnaf ve sektör çalışanlarına müjde veren Yavaş, Başkent Kart projesini hayata geçirdiklerini sosyal medya hesaplarından duyururken bu sayede 100 milyon liralık destek paketinden toplam 232 bin 351 ailenin yararlanacağını belirtti.

“Ankara’da alan el veren eli görmeyecek, bir tüccar zengin edilmeyecek, aileler standart paketleri değil ihtiyacı olan ürünleri alabilecekler”

Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda Başkent Kart projesinin ayrıntılarını şöyle anlattı:

“Seçimlerden önce söz verdiğimiz, sosyal yardım alan ailelerimizin desteklerden uygarca faydalanabileceği Başkent Kart projemizi hayata geçiriyoruz. Bu sayede artık Ankara’da alan el veren eli görmeyecek, bir tüccar zengin edilmeyecek, yardım ekonomisi tüm kente yayılacak ve aileler standart paketleri değil ihtiyacı olan ürünleri serbestçe seçerek alabilecekler. Bu vesile ile sizlere ramazan ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 100 milyon liralık büyük destek paketimizi açıklamak istiyorum. Basımı ve dağıtımı tamamlanan 113 bin ailenin Başkent Kartı’na 400’er lira tanımlayacağız. Salgın nedeniyle kapanan sektör temsilcileri ve çalışanları ile geliri azalan esnaflardan oluşan 18 bin 500 kişiye 400’er lira nakit ödeme yapacağız.”

“Destek ekonomisi tüm kente yayılacak”

Kartlarına ve isimlerine yükleme yapılan vatandaşlara kısa mesaj yoluyla bilgilendirme yapılacağını belirten Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni destek anlayışımız sayesinde, kartlara yüklenen ya da nakit yatırılan ekonomiden semtlerdeki bütün esnafımız yararlanacaktır. Kart basımı bayram sonrasına kalan aileler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızdan oluşan 100 bin 851 aileye ise 470 lira tutarında gıda kolisi dağıtımını bu hafta içinde tamamlayacağız. Böylece mübarek ramazan ayında 232 bin 351 aileye 100 milyon lira destek sağlamış olacağız.”

“6 Milyon Tek Yürek” kampanyası kapsamında yapılan yardım miktarı 13 milyon TL’yi aştı

Mansur Yavaş tarafından 1 Nisan 2020 tarihinde yeniden başladığı duyurulan “6 Milyon Tek Yürek” kampanyası kapsamında ise ihtiyaç sahibi ailelere “ankaratekyurek.comadresi üzerinden şu ana kadar yapılan destek miktarı 13 milyon TL’yi aştı. 

2020’de 39 milyon 200 TL’lik yardım 

2020’de “İyilik hastalıktan daha bulaşıcıdır” sloganıyla ABB tarafından başlatılan yardım kampanyasıyla toplamda 39 milyon 203 bin 756 TL’lik destek sağlandı. Hayırseverler tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (ASKİ) borcu olan vatandaşların toplam 7 milyon 780 bin 283 TL tutarındaki 171 bin 15 adet su faturası ödenirken 731 bin 510 TL tutarında şehir içi ulaşımda kullanılan AnkaraKart yüklemesi yapıldı.

Hayırseverler sayesinde salgın sürecinde işini kaybeden veya işyerini kapatmak zorunda kalan vatandaşlara doğrudan 13 milyon 202 bin TL nakit yardımı yapılmıştı. “Afiyet Ver” kampanyası ile yapılan yardım kapsamında ise 9 milyon 987 bin TL tutarında 156 bin 759 adet yardım paketi dağıtıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus