Murat Yetkin yazdı: Türkiye–ABD ilişkileri artık bu şekilde gidemez

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport‘ta yayımladığı yazısında, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’daki “Ermeni soykırımı” açıklamasının, Türkiye-ABD ilişkilerinde geri döndürülemez hasarlara yol açtığını dile getirirken açıklama sonrası karşılıklı güven ilişikisinin de tamamen ortadan kalktığını savundu.

“Türkiye’nin ABD ve NATO ile ilişkilerindeki çatlaklar en çok Rusya’yı memnun edecektir. Ve müttefiki Çin’i. Biraz da Yunanistan’ı. Biraz diyorum, çünkü Türkiye’nin NATO ile arasının açılması, kısa süre içinde Yunanistan ve Kıbrıs konularında kendisini gösterecektir.

Türkiye-ABD ilişkileri asıl olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gelişti. Truman Doktrini, Moskova’nın Akdeniz’e iniş yollarını Türkiye ve Yunanistan yoluyla engellemeyi amaçlıyordu. Türkiye 1950’de Kore Savaşına katılıp Batı çıkarları uğruna kan dökeceğini ve savaşma kabiliyetini gösterince, yine Yunanistan ile birlikte 1952’de NATO’ya alındı. ABD şimdiye dek Türkiye-Yunanistan dengesini -iniş çıkışlara rağmen- hep gözetti. Hatta Trump döneminde bile. Ancak Biden döneminde bunun da bozulduğu, Biden’ın Doğu Akdeniz’de açıkça Yunanistan-Kıbrıs Rum tezlerine destek verdiği görülüyor […] Gerçekten her alanın birbirine düğümlendiği bir sorunlar yumağından söz ediyoruz.
Yarın bir seçimle Erdoğan işbaşından gitse, yerine başka hükümet gelse de Türkiye-ABD ilişkilerinin artık böyle devam edemeyeceği anlaşılıyor. Eskiye dönüş mümkün olmadığı ve ABD ile ilişkilerin de kopmayacağına göre yeni bir yol haritası gerekiyor. Daha da sancılı bir süreç var gibi önümüzde”
diyen Murat Yetkin‘in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus