Arnavutluk genel seçimlerini bir kez daha Edi Rama liderliğindeki Sosyalist Parti kazandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Arnavutluk’ta geçen pazar (25 Nisan) yapılan genel seçimler sonucunda iktidardaki Arnavutluk Sosyalist Partisi (PS) bir kez daha zafer ilan etti. 2013 yılından bu yana ülkeyi yöneten Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, bugün Facebook hesabından partisinin bir kez daha seçimleri kazandığını açıklarken destekçilerini seçim zaferini kutlamak için başkent Tiran sokaklarını doldurmaya çağırdı.

Arnavutluk Başbakanı ve Sosyalist Parti lideri Edi Rama

Balkan Insight’ta yer alan habere göre, Arnavutluk’ta pazar günü (25 Nisan) günü yapılan genel seçimlerde sekiz yıldır ülkeyi yöneten Edi Rama liderliğindeki Sosyalist Parti (PS) bir kez daha zafer kazandı. Arnavutluk Merkezi Seçim Komisyonu’ndan gelen sonuçlara göre oyların yüzde 95’i sayılırken Rama liderliğindeki PS 140 koltuklu Arnavutluk Meclisi’nde en az 72 koltuk kazanarak çoğunluğu sağladı. PS’nin oyların yüzde 49,4’ünü kazandığı seçimlerde Değişim İttifakı ve Sosyal Bütünleşme Hareketi ile ittifak oluşturan ana muhalefet partisi Demokrat Parti (PD) de oyların yüzde 38,8’ini aldı.

Arnavutluk Merkezi Seçim Komisyonu henüz seçimlere katılım oranını açıklamadı ancak seçimlere katılımın yüzde 48,5’i aşarak 2017’deki katılım oranını geride bıraktığı belirtiliyor.

Facebook hesabından bugün bir açıklama paylaşan Rama, destekçilerine teşekkür ederek halkı seçim zaferini kutlamak için başkent Tiran’ın İskender Bey Meydanı’nda toplanmaya çağırdı. Üçüncü kez iktidara gelen Rama, seçimler öncesinde turizm, enerji, tarım ve dijital teknoloji alanında projelerini artırma sözü vermişti. 

Avrupa Birliği (AB), Arnavutluk’taki siyasi partileri demokratik bir sayım süreci ortamı sağlamaya ve seçimlerin sonucuna saygı göstermeye çağırdı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Yeni Arnavutluk Parlamentosu ve hükümetinin hukukun üstünlüğünü kararlılıkla sürdürmesini bekliyoruz” dedi.

Derleyen: Meryem Zelal Direkçi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus